Wpływ przychodu ze zbycia udziałów na obowiązki w zakresie JPK
Dokonaliśmy zbycia posiadanych udziałów w innej jednostce. Czy określając status przedsiębiorcy dla potrzeb JPK, jako obrót finansowy należy wykazać wynik na zbyciu udziałów, czy cały osiągnięty przychód z tego tytułu - bez uwzględniania wartości udziałów?
Naszym zdaniem, przez obrót z operacji finansowych należy rozumieć wynik osiągnięty na sprzedaży udziałów, który podlega wykazaniu w rachunku zysków i strat jednostki w przychodach finansowych. |
W celu ustalenia terminu powstania obowiązków w zakresie JPK podatnicy dokonują ustalenia statusu przedsiębiorcy (średni, mały, mikro-) na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (patrz: art. 104-106 tej ustawy).
Określając status przedsiębiorcy, bierze się pod uwagę m.in. roczną wartość obrotu operacji finansowych.
Jak już wskazywaliśmy w odpowiedzi dotyczącej uwzględniania dla przedmiotowych potrzeb bilansowych różnic kursowych (patrz: ppkt 1.5. tego rozdziału pt. "Przychód z operacji finansowych dla potrzeb definicji przedsiębiorcy"), w naszej ocenie podatnicy powinni uwzględniać wartość przychodu finansowego, który podlega wykazaniu w rachunku zysków i strat.
Należy w tym miejscu przypomnieć, że w myśl art. 42 ust. 3 ww. ustawy o rachunkowości, wynik operacji finansowych stanowi różnicę między przychodami finansowymi (w szczególności m.in. zyskami ze zbycia inwestycji) a kosztami finansowymi (w szczególności m.in. stratami ze zbycia inwestycji). Wynikowy sposób wykazywania operacji w przychodach i kosztach finansowych dotyczy - oprócz transakcji zbycia inwestycji - skutków aktualizacji inwestycji oraz rozliczenia różnic kursowych.
Przez ww. inwestycje należy rozumieć, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości, aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej, a w szczególności aktywa finansowe. Będą to również udziały w innych jednostkach.
Tak więc w celu ustalenia, czy na zbyciu udziałów jednostka osiągnęła przychód finansowy, czy też poniosła koszt finansowy - dla celów bilansowych należy ustalić wynik z ich sprzedaży. W przypadku, gdy uzyskana cena ze sprzedaży udziałów przewyższa cenę ich nabycia, mamy do czynienia z zyskiem ze zbycia inwestycji, który zwiększa przychody finansowe. Natomiast w przeciwnym razie, tj. w sytuacji, gdy przychód uzyskany ze sprzedaży udziałów jest niższy od ceny zakupu udziałów, wystąpi strata ze zbycia inwestycji podlegająca wykazaniu w kosztach finansowych.
Powyższych wniosków nie zmienia sposób zaewidencjonowania takiej transakcji w księgach rachunkowych, polegający na oddzielnym wykazaniu przychodów uzyskanych ze zbycia udziałów oraz kosztów finansowych odpowiadających wartości zbywanego udziału.
Przy rozstrzygnięciu przedmiotowej sprawy decydujący jest bowiem sposób prezentacji wyniku ze zbycia udziałów w rachunku zysków i strat.
W naszej ocenie, dla potrzeb ustalenia statusu przedsiębiorcy na potrzeby JPK - w myśl przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - należy brać pod uwagę wartość prezentowaną w rachunku zysków i strat w przychodach finansowych, w której będzie zawarty również osiągnięty zysk ze sprzedaży udziałów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|