Przychód z operacji finansowych dla potrzeb definicji przedsiębiorcy
Czy klasyfikując przedsiębiorcę na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w celach JPK, do obrotu rocznego z operacji finansowych wlicza się bilansowe różnice kursowe z wyceny należności i zobowiązań, nieuwzględniane dla celów podatkowych?
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, definiując przedsiębiorcę w art. 104-106 do odpowiedniego statusu (tj. mikro-, małego lub średniego), odnosi się m.in. do obrotu z tytułu operacji finansowych.
Przykładowo, na podstawie art. 104 tej ustawy, za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
W naszej ocenie, chodzi tutaj o operacje finansowe, o których jest mowa w prawie bilansowym, tym bardziej, że terminem "operacje finansowe" nie posługują się w ogóle ustawy o podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 42 ust. 3 ww. ustawy o rachunkowości, wynik operacji finansowych stanowi różnicę między przychodami finansowymi (w szczególności m.in. z tytułu nadwyżki dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi) a kosztami finansowymi (w szczególności m.in. z tytułu nadwyżki ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi, z wyjątkiem dodatnich i ujemnych różnic kursowych zwiększających cenę nabycia lub koszt wytworzenia towaru, produktu lub środka trwałego).
Nie ma zatem wątpliwości, że różnice kursowe z wyceny bilansowej należności i zobowiązań (rozliczanych wynikowo) wpływają bezpośrednio na wysokość wyniku z operacji finansowych jednostki. To z kolei naszym zdaniem oznacza, że wynik z takich transakcji podlega uwzględnieniu przy kwalifikacji jednostki dla potrzeb art. 104-106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W żadnych przepisach nie zastrzeżono bowiem, że dla potrzeb takiej kwalifikacji brane są pod uwagę jedynie przychody uwzględniane dla celów podatku dochodowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|