WPROWADZENIE
Jednolity Plik Kontrolny (dalej: JPK) to - wskazany w Ordynacji podatkowej - tryb przekazywania danych księgowych przez podatników prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Podatnicy ci muszą udostępniać dane w postaci JPK w zakresie wszystkich struktur JPK (na żądanie organu podatkowego) oraz informację o prowadzonej ewidencji VAT, tj. JPK_VAT (bez żądania organu podatkowego).
Powyższe wynika odpowiednio z art. 193a oraz art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej.
Zgodnie z ww. art. 193a O.p., w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci JPK, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą. Przepis ten obowiązuje od 1 lipca 2016 r., z tym że mikro-, mali i średni przedsiębiorcy będą musieli na żądanie przekazywać dane w formie JPK od 1 lipca 2018 r.
Z kolei na podstawie art. 82 § 1b O.p., osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, przekazują - bez wezwania organu podatkowego - za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci JPK, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (uwaga! przed reformą administracji celno-skarbowej, tj. przed 1 marca br. - ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych), informację o prowadzonej dla celów VAT ewidencji (o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT). Informację tę przedsiębiorcy są zobowiązani przekazywać za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ona dotyczy.
UWAGA! Ewidencja, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, dotyczy czynnych podatników VAT. Zaznaczamy też, że od 1 stycznia 2017 r. w ewidencji VAT należy ujmować poszczególne transakcje zawarte z podmiotami gospodarczymi prowadzącymi działalność gospodarczą i wpisywać numery identyfikacji podatkowej, którymi się one posługują (tj. wpisywać odrębnie wszystkie faktury je dokumentujące, także faktury wystawione do sprzedaży ewidencjonowanej w kasie fiskalnej). Dotyczy to zarówno kontrahentów krajowych, jak i zagranicznych. Piszemy o tym w dalszej części tego opracowania, m.in. w pkt 3 rozdz. III.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.mf.gov.pl), podstawowym celem JPK jest usunięcie bariery w przekazywaniu danych elektronicznych. Efektem tego będzie skrócenie czasu kontroli, zmniejszenie jej uciążliwości oraz obniżenie kosztów. W wielu przypadkach przekazanie pliku będzie odbywało się wyłącznie w ramach czynności sprawdzających, po których kontrola u podatnika w ogóle nie będzie konieczna. Podatnicy zyskają także nowy mechanizm kontroli wewnętrznej, który pozwoli monitorować pracę służb księgowych. Dodatkowym efektem wprowadzonego rozwiązania może być wykorzystanie struktury zestawienia faktur jako narzędzia w komunikacji między podatnikami. Możliwe stanie się przekazywanie zestawień faktur w formacie XML, których księgowanie będzie mogło być zautomatyzowane.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|