Odpłatność za pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym
Moja mama posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Od lutego 2016 r. przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Z tego tytułu pobierana jest opłata wynosząca 70% jej emerytury. Czy mama może te opłaty odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu? Jeśli tak, to jak należy udokumentować te wydatki?
Od dochodu za 2016 r. osoba niepełnosprawna w rozumieniu art. 26 ust. 7d ustawy o pdof może odliczyć w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej wydatki poniesione m.in. na odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym oraz na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 5-6 ustawy o pdof. Przywołany na wstępie przepis za osobę niepełnosprawną uznaje osobę, która posiada m.in. orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną.
Wskazane w pytaniu wydatki podlegają odliczeniu w wysokości faktycznie poniesionej na podstawie dowodu potwierdzającego poniesienie wydatku. Takim dowodem może być faktura, rachunek, dowód wpłaty, przelew bankowy, czy też - w sytuacji opisanej w pytaniu - zestawienie przyjętych w danym roku podatkowym opłat wystawione przez zakład opiekuńczo-leczniczy, w którym przebywała osoba niepełnosprawna.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|