Dzieci, których dotyczy ulga
W rozliczeniu za 2016 r. podatnik ma prawo skorzystać z ulgi na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku tym:
1) wykonywał władzę rodzicielską,
2) pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
3) sprawował opiekę przez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.
Stosując wskazane reguły, odliczenie to może również uwzględnić w zeznaniu za 2016 r. podatnik, który - w związku z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej - utrzymywał w roku podatkowym pełnoletnie dziecko:
- bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkole, o której mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskało dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b (tj. opodatkowanych według skali podatkowej oraz dochodów z niektórych kapitałów pieniężnych) w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej (tj. w 2016 r. - 3.089 zł).
Co istotne, do dochodów dziecka pełnoletniego warunkujących prawo rodziców do skorzystania z ulgi prorodzinnej wliczane są, oprócz krajowych, również zagraniczne zarobki takiego dziecka i to bez względu na to, jaka metoda opodatkowania ma do nich zastosowanie (czyli niezależnie od tego, czy w Polsce podlegają one opodatkowaniu, czy też są z niego zwolnione). Jeżeli jednak zarobkujące dziecko było za granicą zatrudnione na umowę o pracę, wówczas dochód zagraniczny na potrzeby ulgi prorodzinnej stanowi różnica pomiędzy uzyskanym przychodem pomniejszonym o 30% diety dla podróży służbowej na terenie tego kraju (za każdy dzień pobytu za granicą, w którym pozostawało ono w stosunku pracy) a przysługującymi kosztami uzyskania tego przychodu. Dochody dzieci małoletnich nie są natomiast w ogóle brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do omawianej ulgi i to bez względu na ich wysokość.
Ponadto, aby podatnik mógł z przedmiotowej ulgi skorzystać w zeznaniu za dany rok podatkowy, do dzieci - i to zarówno małoletnich, jak i pełnoletnich - nie mogą w tym roku mieć zastosowania przepisy:
- dotyczące opodatkowania podatkiem liniowym,
- ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (z wyjątkiem przepisów dotyczących opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym przychodów z tzw. prywatnego najmu),
- ustawy o podatku tonażowym.
W stosunku do rodziców ustawodawca przyjął jednak łagodniejsze kryteria we wskazanym zakresie. Gdy bowiem przywołane przepisy mają zastosowanie do podatników uprawnionych do ulgi na dzieci, nie tracą oni prawa do tej ulgi, o ile w roku podatkowym osiągnęli dochody opodatkowane według skali podatkowej.
Ulga na dzieci nie przysługuje podatnikowi poczynając od miesiąca, w którym dziecko:
- na podstawie orzeczenia sądu zostanie umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,
- wstąpi w związek małżeński.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|