Ulga badawczo-rozwojowa i załącznik PIT/BR
Z dniem 1 stycznia 2016 r. do ustawy o pdof wprowadzone zostały przepisy dotyczące ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Wydatki w ramach tej ulgi podatnicy rozliczają w PIT/BR - nowym załączniku do zeznań PIT-36 i PIT-36L. Wypełniają go podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej, pomniejszający podstawę obliczenia podatku o koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, nazywane "kosztami kwalifikowanymi", na zasadach określonych w art. 26e ustawy o pdof.
Z przepisu tego wynika, że ulga ma zastosowanie wyłącznie do podatników, którzy w roku podatkowym uzyskiwali dochody z działalności gospodarczej opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub 19% podatkiem liniowym i którzy w tym okresie prowadzili działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o pdof. Ten ostatni przepis definiuje tę działalność jako działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Polega ona na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, zwanych kosztami kwalifikowanymi. Do tej kategorii zalicza się ściśle określone rodzaje kosztów, o których mowa w art. 26 ust. 2 i 3 ustawy o pdof.
Omawiane odliczenie jest jednak limitowane. Kwota kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu nie może przekroczyć:
- 30% kosztów z tytułu należności ze stosunku pracy (stosunków pokrewnych) oraz finansowanych przez płatnika składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych do realizacji działalności badawczo-rozwojowej,
- 20% lub 10% pozostałych kosztów uważanych za koszty kwalifikowane (limit 20% tych kosztów dotyczy podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a limit 10% tych kosztów - pozostałych podatników).
W kwocie podlegającej odliczeniu nie uwzględnia się tych kosztów kwalifikowanych, które zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie. Z kolei koszty kwalifikowane ponoszone w ramach badań podstawowych nie są objęte zakresem omawianej ulgi, jeżeli podstawą tych badań nie jest umowa lub porozumienie z jednostką naukową w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki.
Wysokość odliczenia z tytułu kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku i rozliczanych w ramach ulgi należy ograniczyć do wysokości dochodu osiągniętego w tym samym roku. Jeżeli w roku podatkowym, w którym zostaną poniesione koszty kwalifikowane, podatnik poniesie stratę lub wielkość uzyskanego dochodu będzie niższa od kwoty przysługujących odliczeń, całą lub pozostałą część kwoty odliczenia za 2016 r. można odliczyć w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową nie rozlicza się w ciągu roku podatkowego. Dokonuje się tego dopiero w zeznaniu za rok podatkowy, w którym je poniesiono. Uprawnieni podatnicy po raz pierwszy zastosują to odliczenie w zeznaniu PIT-36 lub PIT-36L za 2016 r.
Jeżeli małżonkowie korzystający z ulgi składają wspólne zeznanie, łącznemu opodatkowaniu podlegają ich dochody w wysokości ustalonej po uprzednim odliczeniu przez każdego z małżonków od swojego dochodu m.in. kosztów kwalifikowanych rozliczanych w ramach tej ulgi (art. 6 ust. 2 ustawy o pdof).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|