Wydatki na przewodnika i opiekuna w uldze rehabilitacyjnej
Moja mama jest osobą niewidomą, z orzeczoną I grupą inwalidztwa. Do pomocy w codziennym funkcjonowaniu (prace domowe, zakupy) zatrudnia znajomą studentkę, która otrzymuje za to wynagrodzenie. Jednocześnie mama korzysta odpłatnie z pomocy sąsiada, który pomaga jej przemieszczać się poza domem (m.in. dowozi ją do lekarzy, na zabiegi i towarzyszy w spacerach). Czy i w jaki sposób opłaty, jakie mama ponosi na wskazane usługi, można odliczyć w zeznaniu rocznym w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Opłacanie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz wydatki na usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa to wydatki zaliczane do dwóch odrębnych kategorii wydatków pomniejszających dochody niepełnosprawnego podatnika w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej (art. 26 ust. 7a pkt 7 i 9 ustawy o pdof).
Ustawa o pdof, posługując się pojęciem przewodnika osoby niewidomej, nie definiuje go. Aby zatem ustalić jego zakres na potrzeby pdof należy odwołać się do słownikowego znaczenia tego terminu. W tym znaczeniu przewodnik oznacza osobę prowadzącą kogoś, wskazującą drogę, oprowadzającą po jakimś terenie. Tym samym może nim być każda osoba fizyczna bez względu na wiek i stopień pokrewieństwa z osobą niepełnosprawną. Ponadto ustawa nie narzuca formy czy rodzaju umowy, jaka powinna zostać zawarta z przewodnikiem. Z podatkowego punktu widzenia istotne jest jedynie, aby przewodnik uzyskujący dochody z tego tytułu wykazał je w zeznaniu podatkowym wraz z pozostałymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej uzyskanymi w danym roku podatkowym.
Wobec tego mama Czytelnika ma prawo skorzystać z odliczeń z dwóch tytułów. Z tytułu opłacania sąsiada spełniającego rolę jej przewodnika może skorzystać z ulgi wskazanej w art. 26 ust. 7a pkt 7 ustawy o pdof pamiętając, że to odliczenie jest limitowane - nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty 2.280 zł. Natomiast z tytułu opłacania usług opiekuńczych (zatrudniona studentka) może skorzystać z odliczenia wynikającego z art. 26 ust. 7a pkt 9 ustawy o pdof. Ponieważ dla niego ustawodawca nie określił limitu, wydatki dokonane na ten cel podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej w pełnej poniesionej wysokości. Zarówno opiekun, jak i przewodnik, powinni dochody uzyskane z tytułu pełnienia swojej funkcji wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|