Majątek trwały w podatku dochodowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 16 (1370) z dnia 23.02.2017
Amortyzacja nieużywanego środka trwałego
Firma ze względu na trudną sytuację finansową nie reguluje w terminie zobowiązań na rzecz kontrahentów. Z tego powodu zdarza się, że nieregularnie otrzymuje dostawy surowców, co często jest przyczyną okresowego zawieszania produkcji. Obecna przerwa najprawdopodobniej przekroczy 2 miesiące. Czy w miesiącach kiedy ma miejsce przestój maszyn produkcyjnych firma ma prawo uwzględniać w kosztach podatkowych naliczone od nich odpisy amortyzacyjne?
W sytuacjach takich jak opisana w pytaniu, ustawy o podatku dochodowym nie nakładają na podatników obowiązku zaprzestania amortyzacji. Odpisów amortyzacyjnych od danego środka trwałego dokonuje się bowiem do końca miesiąca, w którym następuje zrównanie ich sumy z wartością początkową, lub w którym postawiono go w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono jego niedobór (art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof i art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop). Podatnik nie nalicza jednak amortyzacji od tych składników majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia działalności na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane (art. 22c pkt 5 ustawy o pdof i art. 16c pkt 5 ustawy o pdop).
W analizowanym przypadku środki trwałe są czasowo nieużywane, jednak przyczyna takiego stanu jest inna niż wskazane w przywołanych przepisach. W momencie gdy firma otrzyma surowce do produkcji i zostanie ona wznowiona, maszyny te będą używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Ponieważ czasowe zaprzestanie używania maszyn stanowiących środki trwałe nie jest konsekwencją zawieszenia działalności, to nie ma podstaw do przerwania dokonywanej dotychczas amortyzacji. Co równie istotne, odpisy amortyzacyjne naliczone za okres przestoju będą stanowiły firmowe koszty podatkowe.
Przykład Trzech przedsiębiorców A, B, C zaprzestało w lutym 2017 r. używania maszyn produkcyjnych stanowiących firmowe środki trwałe. U przedsiębiorcy A spowodowane to było zmianą profilu działalności z produkcyjnej na transportową. W tej sytuacji od marca 2017 r. nie będzie on miał prawa do naliczania dalszych odpisów amortyzacyjnych i obciążania nimi kosztów podatkowych. Przedsiębiorca B zawiesił działalność na okres od 15.02.2017 r. do 30.08.2017 r. W tej sytuacji nie będzie on naliczał odpisów amortyzacyjnych za miesiące od marca 2017 r. do sierpnia 2017 r. Przedsiębiorca C zawiesił produkcję i zaprzestał używania maszyn w związku z brakami w dostawach surowców. Przedsiębiorca ten w okresie czasowego zaprzestania używania maszyn będzie nadal naliczał od nich odpisy amortyzacyjne i obciążał nimi koszty podatkowe. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|