Majątek trwały w podatku dochodowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 16 (1370) z dnia 23.02.2017
Zasady amortyzacji wynajmowanego środka trwałego
Prowadzę indywidualnie działalność gospodarczą, ale ze względów zdrowotnych przez dwa kolejne miesiące będę przebywał na zwolnieniu lekarskim. Przez ten czas na podstawie umowy najmu przekażę innemu przedsiębiorcy do używania maszynę, będącą środkiem trwałym w mojej firmie. W efekcie osiągnę z tego najmu firmowe przychody. Czy w okresie trwania umowy najmu maszyny mogę kontynuować jej amortyzację wliczając jej wartość w ciężar firmowych kosztów?
TAK. Przekazanie środka trwałego innemu podmiotowi gospodarczemu w ramach umowy najmu nie stanowi przesłanki do zaprzestania dokonywania jego amortyzacji oraz kwalifikowania naliczonych z tego tytułu odpisów amortyzacyjnych do firmowych kosztów.
Aby składnik majątku podlegał amortyzacji, powinien być własnością lub współwłasnością podatnika. W dniu przyjęcia do używania powinien być także kompletny i zdatny do użytku, a przewidywany okres jego używania - dłuższy niż rok. Ponadto musi być wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (art. 22a ust. 1 ustawy o pdof). Jeśli dany składnik spełnia wymienione kryteria, można go zaliczyć do środków trwałych i amortyzować, a odpisy amortyzacyjne od jego wartości początkowej zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.
Ustawowe uregulowania nie przewidują w przypadku opisanym w pytaniu, czyli w czasie obowiązywania odpłatnej umowy najmu, zaprzestania naliczania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu tej umowy. Stąd podatnik na okres jej trwania zachowa prawo ich dokonywania i obciążania nimi kosztów uzyskania przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|