Majątek trwały w podatku dochodowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 16 (1370) z dnia 23.02.2017
Prawo do amortyzacji zakupionego używanego magazynu
Spółka zakupiła od kontrahenta używany budynek usługowy wybudowany przez poprzedniego właściciela i wykorzystywany przez niego przez 11 lat. Czy spółka amortyzując ten budynek ma prawo zastosować indywidualną 10% stawką amortyzacyjną i tak ustaloną amortyzację rozliczać w firmowych kosztach?
NIE. Spółka będzie mogła amortyzować wskazany w pytaniu budynek indywidualną stawką amortyzacyjną, ale wynoszącą nie 10%, a 3,45%. Amortyzacją naliczoną według tej stawki będzie obciążała firmowe koszty.
W przypadku bowiem budynków (lokali) niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna zgodnie z Wykazem stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5%, podatnik może przyjąć dla budynków (lokali) używanych indywidualną stawkę amortyzacyjną, jednak okres ich amortyzacji z wykorzystaniem tej stawki nie może być krótszy niż wyznaczony różnicą 40 lat i liczby lat, które minęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych (przykład). Dodatkowo okres ten nie może być krótszy niż 10 lat (art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof i art. 16j ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop).
Podatnik ma dużą swobodę w gromadzeniu dokumentacji pozwalającej na określenie dotychczasowego okresu używania budynku, gdyż w przepisach ustaw podatkowych kwestia ta nie została sformalizowana. Gdy jednak dokumentacji z różnych względów brakuje, wówczas organy podatkowe dopuszczają przyjęcie za dowód oświadczenia sporządzonego przez dotychczasowego właściciela, ewentualnie pisemnego oświadczenia złożonego przez świadków (np. sąsiadów) o wieku budynku.
Przykład W lutym 2017 r. przedsiębiorca zakupił budynek magazynowy i w tym samym miesiącu wprowadził go do ewidencji środków trwałych. Budynek ten poprzedni właściciel wybudował i rozpoczął jego eksploatację we wrześniu 2005 r. Od daty oddania go po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych w działalności gospodarczej podatnika minęło 11 lat (dokładnie 11 lat i 5 miesięcy, jednak ustalając minimalny okres amortyzacji należy uwzględnić pełną liczbę lat z pominięciem miesięcy). Okres amortyzacji będzie więc wynosił 29 lat, tj. 40 lat - 11 lat. Stąd stawka amortyzacyjna wyniesie 3,45% (tj. 100% : 29 lat = 3,45% rocznie). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|