Prewspółczynnik w zakładzie budżetowym
Czy w prewspółczynniku obrotowym zakładu budżetowego (stosowanym do odliczenia VAT od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną oraz niepodlegającą opodatkowaniu) należy uwzględniać amortyzację jako przychód wykonany zakładu budżetowego?
Szczegółowe regulacje prawne dotyczące tzw. prestruktury są określone w przepisach rozporządzenia w sprawie proporcji. Znalazły się w nim również regulacje dotyczące sposobu określania tzw. prestruktury, m.in. w samorządowych zakładach budżetowych.
Rozporządzenie to:
1) określa w przypadku niektórych podatników sposób ustalenia proporcji uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć;
2) wskazuje dane, na podstawie których jest obliczana kwota podatku naliczonego z wykorzystaniem sposobu określenia proporcji, o którym mowa wyżej.
Wskazanie dla podmiotów wymienionych w rozporządzeniu w sprawie proporcji (w tym przypadku: dla samorządowego zakładu budżetowego) sposobu określenia proporcji, uznanego w ich przypadku za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć, ma ułatwić jednostce określenie najwłaściwszego, biorąc pod uwagę specyfikę ich działalności i dokonywanych nabyć, sposobu obliczenia podatku podlegającego odliczeniu.
Należy przy tym podkreślić, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w rozporządzeniu, nie muszą stosować przewidzianych w nim sposobów liczenia proporcji i mogą wybrać inną metodę ustalania proporcji, o ile tylko zapewnia ona odliczenie podatku w zgodzie z ustawą.
W rozporządzeniu uregulowano podstawową zasadę mającą odnosić się do sposobu określenia proporcji przez samorządowe zakłady budżetowe. W ich przypadku tzw. prestruktura ma być określana metodą przychodową, według wzoru:
roczny obrót z działalności gospodarczej samorządowego zakładu budżetowego | ×100 |
przychody wykonane samorządowego zakładu budżetowego |
Zgodnie z definicją zawartą w § 2 pkt 11 omawianego rozporządzenia, przychody wykonane to przychody zakładu budżetowego w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, w tym dotacje przekazane temu zakładowi z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, pomniejszone o kwoty dotacji, które zostały zwrócone, wynikające ze sprawozdania z wykonania planu finansowego, z których zakład ten pokrywał koszty swojej działalności wykonując przypisane mu zadania jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem odsetek od środków na rachunkach bankowych zaliczonych do przychodów z mienia tego zakładu budżetowego oraz odszkodowań należnych temu zakładowi innych niż podlegające opodatkowaniu VAT. Przychody wykonane zakładu budżetowego nie obejmują:
1) dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez zakład do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych - używanych na potrzeby prowadzonej przez zakład działalności;
2) transakcji dotyczących:
a) pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych,
b) usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim transakcje te mają charakter pomocniczy.
Zdaniem redakcji w mianowniku prewspółczynnika nie należy ujmować przychodów stanowiących rozliczenie odpisów amortyzacyjnych. Nie są to bowiem faktyczne przychody w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, a jedynie przychody bilansowe.
Wybrane wzory określające sposób wyliczenia prewspółczynnika
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|