Wartość początkowa samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego
Dla celów podatku dochodowego wartość początkową środka trwałego (tu: samochodu) wykupionego z leasingu operacyjnego stanowi zasadniczo kwota jego wykupu (powiększona o ewentualne wydatki związane z nabyciem środka trwałego w powyższy sposób). Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 czerwca 2016 r., nr IBPB-1-3/4510-399/16/TS, w której czytamy:
"(...) wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy, staje się odrębnym od samej umowy leasingu zdarzeniem prawnym, tj. umową sprzedaży. O powyższym świadczy przede wszystkim fakt, że korzystający jest jedynie uprawniony do zakupu przedmiotu leasingu, a nie zobowiązany do dokonania tej czynności. Realizacja tego uprawnienia wymaga wyrażenia chęci jego odkupienia od finansującego. W związku z powyższym, wykup samochodu po zakończeniu umowy leasingu jest jego nabyciem w drodze kupna, a wartość wykupu - ceną jego nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 1 pkt 1 updop.(...)"
Amortyzacji środków trwałych wykupionych uprzednio z leasingu operacyjnego dokonuje się na ogólnych zasadach. W przypadku, gdy wartość wykupu nie przekracza kwoty 3.500 zł, można wydatek na taki wykup odnieść bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu. Można również zaliczyć wykupiony składnik do środków trwałych i dokonać jednorazowej amortyzacji w miesiącu oddania go do używania lub w miesiącu następnym albo amortyzować go na zasadach ogólnych.
Również dla celów bilansowych wartość początkową samochodu nabytego w drodze wykupu z leasingu operacyjnego stanowi cena jego nabycia. Przez cenę tę, zgodnie z art. 28 ust. 2 i 8 ustawy o rachunkowości, rozumie się kwotę należną sprzedającemu, pomniejszoną o podlegający odliczeniu VAT naliczony, powiększoną o koszty poniesione przez jednostkę do dnia przekazania środka trwałego do używania, w tym również koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu jego sfinansowania i związane z nimi różnice kursowe. Analogiczny sposób rozliczenia wykupu przedmiotu leasingu operacyjnego przedstawiono w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa". W rozdziale IV ust. 7 stwierdzono m.in., że w momencie wykupu przedmiotu leasingu operacyjnego korzystający wprowadza do swoich ksiąg dotychczasowy przedmiot umowy leasingu w cenie nabycia, którą jest opłata końcowa, powiększona o ewentualne dodatkowe opłaty i zalicza go odpowiednio do środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych, inwestycji w nieruchomości, inwestycji w wartości niematerialne i prawne lub towarów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|