Samochody demonstracyjne i inne pojazdy przeznaczone do odsprzedaży a prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu
Generalnie podatnicy mogą odliczać cały VAT od wydatków na pojazdy samochodowe, pod warunkiem m.in. prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Takiej ewidencji nie trzeba jednak prowadzić m.in. do pojazdów samochodowych: przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży, jeżeli odprzedaż tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów do samochodów demonstracyjnych, które są wprawdzie przeznaczone do odsprzedaży, ale są zarejestrowane i służą do jazd próbnych z potencjalnymi klientami. Niestety, w tej kwestii fiskus prezentuje niekorzystne stanowisko. W broszurze informacyjnej przytoczonej na początku tego rozdziału, Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że dla takich pojazdów, w celu pełnego odliczania VAT, prowadzenie ewidencji przebiegu jest konieczne. Podobnie uznają również organy podatkowe, czego przykładem może być stanowisko zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 19 sierpnia 2014 r., nr IPTPP4/443-359/14-6/JM lub Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach indywidualnych z 1 grudnia 2015 r., nr IPPP1/4512-984/15-2/AŻ, z 14 stycznia 2015 r., nr IPPP1/443-1135/14-5/MPe i z 27 października 2016 r., nr 1462-IPPP1.4512.771.16.1.AS. W tej ostatniej interpretacji czytamy:
Wzór ewidencji przebiegu pojazdów dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Podatek VAT |
"(...) przepis art. 86a ust. 5 ustawy (o VAT - przyp. red.) wskazuje ściśle określone sytuacje, w których wyłączony zostaje obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. (...) warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży.
Ponadto, przepis art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy ma zastosowanie, jeżeli odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika. (...)
(...) użycie wyrazu "wyłącznie" wskazuje, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane - choćby przejściowo - do innych celów. Zatem w odniesieniu do pojazdu, który np. jest przeznaczony do odsprzedaży, ale przed jej dokonaniem jest wykorzystywany przez podatnika np. jako pojazd demonstracyjny, nie może być zastosowane zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji. Ewidencja dla tego rodzaju pojazdów (jeśli jest to pojazd obiektywnie wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej) musi być prowadzona i powinna zawierać elementy wskazane w art. 86a ust. 7 ustawy (o VAT - przyp. red.).
(...) Zatem w celu uzyskania prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego od zakupu wskazanych samochodów demonstracyjnych i pozostałych wydatków z nimi związanych (tj. paliwo, materiały eksploatacyjne) Wnioskodawca ma obowiązek prowadzenia - w odniesieniu do tych pojazdów - ewidencji ich przebiegu oraz złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach na druku VAT-26. (...)"
Stanowisko organów podatkowych poparł także WSA w Poznaniu z 26 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 1099/14 (orzeczenie nieprawomocne). Również z tego wyroku wynika, że aby odliczać 100% kwoty VAT od wydatków na samochód demonstracyjny, konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.
Nieco inaczej należy traktować natomiast samochody oferowane do sprzedaży przez komisy czy innych podatników trudniących się handlem samochodami. W jednej z odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące omawianego zagadnienia Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że skoro pojazdy oferowane przez komis samochodowy (lub inne przedsiębiorstwo) przeznaczone są wyłącznie do odprzedaży, a przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych pojazdów, to prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu (i w konsekwencji - obowiązek składania informacji VAT-26) jest tu wyłączony (na mocy art. 86a ust. 5 ustawy o VAT). Ministerstwo Finansów wyjaśniło:
"(...) podatnicy prowadzący komisy samochodowe nie mają obowiązku składania informacji VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla pojazdów, które przeznaczone są do odprzedaży (podkreśl. red.). Nie ma przy tym znaczenia, że ewentualny nabywca odbędzie jazdę próbną samochodem, którym jest zainteresowany. Nie jest to bowiem sytuacja analogiczna do przypadku aut testowych, gdyż te ostatnie służą przede wszystkim zwiększeniu sprzedaży danego modelu samochodu, a dopiero w dalszej perspektywie są odprzedawane (nie ma zatem tutaj spełnionego warunku, aby pojazd był przeznaczony wyłącznie do odprzedaży).
Oczywiście podatnik prowadzący komis samochodowy (lub inne przedsiębiorstwo zajmujące się handlem używanymi samochodami) powinien zapewnić, aby sprzedawane pojazdy nie mogły być wykorzystywane na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, np. nie mogą być wykorzystywane przez pracowników podatnika do dojazdów do pracy."
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|