Pojazdy leasingowane oraz stanowiące środki trwałe - interpretacja organu podatkowego
Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość raty leasingu operacyjnego pomniejszoną o podlegający odliczeniu VAT oraz wydatki eksploatacyjne dotyczące pojazdów w takiej części, w jakiej ich poniesienie jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 lutego 2015 r., nr IBPBI/1/415-1412/14/AP)
Podatnik na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje pojazdy ciężarowe oraz osobowe stanowiące środki trwałe oraz użytkowane na podstawie leasingu operacyjnego. Samochody osobowe wykorzystywane są również do celów prywatnych.
W związku z powyższym zadano m.in. pytanie: Czy do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczane wydatki eksploatacyjne dotyczące tych samochodów?
W odpowiedzi organ podatkowy potwierdził możliwość zaliczania omawianych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jednocześnie jednak zaznaczył, że w stosunku do samochodów ciężarowych, które wykorzystywane są wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej, wydatki związane z ich eksploatacją (w tym wydatki na zakup paliwa, części zamiennych, itp.) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Przy czym wydatki te powinny zostać uwzględnione w tych kosztach w wartości netto (bez VAT naliczonego, podlegającego odliczeniu).
Odnośnie zaś samochodu osobowego, wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, jak również na potrzeby prywatne na podstawie umowy leasingu operacyjnego, podatnik może do kosztów uzyskania przychodów tej działalności zaliczać wartość netto uiszczanych rat leasingowych. Do kosztów tych może także zaliczać VAT naliczony od ww. rat leasingowych, którego nie może odliczyć na podstawie przepisów ustawy o VAT.
Natomiast w kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności wydatków związanych z bieżącą eksploatacją samochodów osobowych, które są wykorzystywane również na cele prywatne, organ podatkowy wskazał, że wydatki te mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w takiej części, w jakiej ich poniesienie jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Również kwota VAT naliczonego od ww. wydatków, tj. ta część podatku, która zgodnie z przepisami ustawy o VAT nie została odliczona, stanowi koszt uzyskania przychodu tej działalności, z uwzględnieniem zakresu wykorzystywania tych samochodów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Jak stwierdził organ podatkowy:
"(...) w szczególności w odniesieniu do samochodów osobowych użytkowanych zarówno na cele służbowe związane z prowadzoną działalnością, jak i na cele prywatne, niezbędna jest szczegółowa analiza tych wydatków w celu właściwego ich przyporządkowania w zależności od sposobu wykorzystywania (na cele służbowe czy prywatne). Wysokość tych kosztów nie jest przy tym ograniczona z uwagi na sam fakt złożenia bądź też niezłożenia stosownego oświadczenia (VAT-26) w związku ze zmianą przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jaka nastąpiła od 1 kwietnia 2014 r. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|