Moment dokonania jednorazowego odpisu, gdy samochód nabyto w grudniu 2016 r., a przerejestrowano w styczniu 2017 r.
Moment przerejestrowania sprawnego i zdatnego do użytku pojazdu, posiadającego aktualne tablice rejestracyjne, nie wpływa na możliwość jego wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i rozpoczęcia jego amortyzacji. W takim przypadku możliwe jest dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu nabycia i wprowadzenia pojazdu do ewidencji. |
Na podstawie art. 16k ust. 7 ustawy o PDOP (lub art. 22k ust. 7 ustawy o PDOF), podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność oraz mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.
Wprost zatem z przepisów powyższych wynika, że jednorazowych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w miesiącu wprowadzenia środka trwałego do ewidencji, o której mowa wyżej.
Dodatkowo jeszcze z ust. 8 ww. artykułów wynika, że nie można dokonywać takich odpisów wcześniej niż w miesiącu wprowadzenia do ww. ewidencji.
Zwróćmy uwagę, że wartość początkową samochodu zwiększają, obok kwoty należnej zbywcy, m.in. koszty związane z zarejestrowaniem pojazdu - o ile poniesiono je przed oddaniem środka trwałego do używania. Będzie tak w sytuacji nabycia samochodu nowego. Wówczas nie ma wątpliwości, że jego rejestracja warunkuje dopuszczenie do ruchu drogowego, a więc decyduje o jego kompletności i zdatności do użytku.
Inaczej jest z nabytymi pojazdami używanymi, które posiadają ważne tablice rejestracyjne. Nabywca takiego pojazdu (nowy właściciel) powinien dokonać przerejestrowania pojazdu w terminie nieprzekraczającym 30 dni (por. art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym - Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.).
Można więc przyjąć, że w większości przypadków nabyty pojazd używany jeszcze przed przerejestrowaniem jest zdatny do użytku. Tym samym jego przekazanie do używania może nastąpić przed przerejestrowaniem.
Jeżeli zatem, przykładowo, podatnik w grudniu 2016 r. nabył sprawny samochód ciężarowy, a jego tablice rejestracyjne umożliwiały eksploatację pojazdu w ruchu drogowym, to nie było przeciwwskazań, aby został on uznany za kompletny i zdatny do użytku, a tym samym został przekazany do używania i wpisany do ewidencji środków trwałych.
Amortyzację omawianego pojazdu można było rozpocząć, na ogólnych zasadach, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód został oddany do używania, czyli od stycznia 2017 r.
Jeżeli jednak podatnik był w 2016 r. uprawniony do jednorazowej amortyzacji (czyli był małym podatnikiem lub w 2016 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej - por. art. 22k ust. 7 ustawy o PDOF), to już w grudniu 2016 r. mógł dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nabytego pojazdu. Należy przy tym pamiętać, że limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w 2016 r. wynosił 212.000 zł (obecnie w 2017 r. wynosi 215.000 zł).
Wydatki na jego przerejestrowanie dokonane po przyjęciu do używania (wydatek na nabycie tablic i innych opłat) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich poniesienia (tu: w 2017 r.).
W księgach rachunkowych koszty przerejestrowania pojazdu zostaną odniesione w ciężar kosztów działalności operacyjnej:
- Wn konto 40-3 "Podatki i opłaty" lub konto 55 "Koszty zarządu", - Ma konto 10 "Kasa" lub konto 13 "Rachunek bankowy". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|