Zwrot zleceniobiorcom kosztów używania prywatnych samochodów
W umowie zlecenia można zawrzeć postanowienia o zwrocie zleceniobiorcy należności za korzystanie przez niego z prywatnego samochodu osobowego przy jej wykonywaniu. Wówczas, podobnie jak wynagrodzenie za wykonanie tej umowy, zwrot taki będzie dla zleceniobiorcy przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PDOF.
W określonych sytuacjach kwota zwrotu może korzystać ze zwolnienia od podatku. Jednak stanie się tak tylko wówczas, gdy zwrot dotyczyć będzie jazd zamiejscowych. Jeżeli bowiem chodzi o jazdy lokalne, to poza wyjątkami określonymi w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PDOF, przewidzianymi wyłącznie dla niektórych grup pracowników, omawiany zwrot stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i to bez względu na ilość przejechanych w tym celu kilometrów.
Natomiast zwrot kosztów przejazdu samochodem w podróży odbytej przez zleceniobiorcę jest zwolniony od podatku w warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PDOF. Z przepisu tego wynika, że m.in. kwoty otrzymane tytułem zwrotu kosztów używania samochodu w celu odbycia podróży są wolne od podatku do wysokości wynikającej z przepisów rozporządzenia określającego zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych pracowników sfery budżetowej. Przepisy tego rozporządzenia przewidują przedmiotowy zwrot do wysokości tzw. "kilometrówki", stanowiącej iloczyn liczby przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Nadwyżka ponad ten limit podlega jednak opodatkowaniu wraz z wynagrodzeniem za wykonanie zlecenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|