Składki ZUS
W przypadku pracowników podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (oraz na ubezpieczenie zdrowotne) stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
Z ww. podstawy wymiaru składek nie zostały wyłączone świadczenia z tytułu nieodpłatnego używania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych. Wartość tego świadczenia dolicza się zatem pracownikowi do pozostałych przychodów, uzyskanych przez niego w danym miesiącu ze stosunku pracy i od łącznej kwoty nalicza się składki ZUS. Mowa tu oczywiście o sytuacji, gdy pracownik wykorzystuje samochód służbowy do celów prywatnych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie.
Na łamach naszego czasopisma pisaliśmy już o wątpliwościach związanych z ustalaniem ww. podstawy, tj. czy jest nią przychód określany zgodnie z przepisami ustawy o PDOF, czy też podstawę tę należy ustalać zgodnie z regulacjami zawartymi w § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 2236). O wyjaśnienie problemowej kwestii wystąpiliśmy do ZUS, który w odpowiedzi jednoznacznie stwierdził, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracowników stanowi przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, w tym także uzyskany z nieodpłatnego świadczenia z tytułu korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych, ustalany zgodnie z przepisami ustawy o PDOF. Nie ma tu zastosowania ww. § 3 ww. rozporządzenia, określający zasady ustalania wartości pieniężnej świadczeń w naturze. Przepis ten dotyczy bowiem świadczeń w nim wyszczególnionych w pkt 1-3, wśród których nie jest wymienione nieodpłatne wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych.
W świetle powyższego, podstawę wymiaru składek ZUS stanowi przychód pracownika z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych, ustalany zgodnie z art. 12 ust. 2a-2c ustawy o PDOF.
W sytuacji, gdy pracownik uzyskuje dodatkowe świadczenie w postaci paliwa firmowego zużywanego do jego prywatnych jazd, to wartość uzyskanego z tego tytułu przychodu także stanowi podstawę wymiaru składek ZUS - w wartości ustalonej w oparciu o cenę zakupu tego paliwa (zob. § 3 pkt 2 ww. rozporządzenia).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|