Koszty pracodawcy
Wydatki ponoszone w związku z podróżami służbowymi pracowników generalnie wykazują związek z przychodami pracodawcy, tj. ich celem jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Zasadniczo nie ma więc przeszkód, aby wydatki te ująć w kosztach podatkowych.
Należy mieć jednak na uwadze, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby pracodawcy w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) w wysokości przekraczającej "kilometrówkę" (tj. kwotę stanowiącą iloczyn przejechanych w celach służbowych kilometrów oraz stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu, określonej w ww. rozporządzeniu Ministra Infrastruktury). Przebieg pojazdu powinien być udokumentowany odpowiednio prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu. W razie braku takiej ewidencji wydatki z tytułu używania samochodu nie stanowią kosztów podatkowych. Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a) i ust. 5 ustawy o PDOP oraz art. 23 ust. 1 pkt 36 lit. a) i ust. 5 i 7 ustawy o PDOF.
Jeżeli więc pracodawca zwróci pracownikowi koszty używania prywatnego samochodu w podróży służbowej w wysokości mieszczącej się w limicie "kilometrówki", to poniesione na ten cel wydatki będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu).
W przypadku zwrotu pracownikowi kosztów przejazdu w wysokości przekraczającej limit "kilometrówki", nadwyżka ponad ten limit nie będzie kosztem podatkowym pracodawcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|