Samochód w leasingu operacyjnym używany zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych
W sytuacji, gdy samochód osobowy, będący przedmiotem leasingu operacyjnego, jest użytkowany nie tylko do celów służbowych, ale także prywatnych podatnika, jego pracowników i innych osób, to nie ma naszym zdaniem przeszkód, aby podatnik zaliczał do kosztów uzyskania przychodów całą wartość raty leasingowej. Obowiązek ponoszenia kosztów rat leasingowych spoczywa na podatniku niezależnie od tego, czy leasingowany samochód wykorzystywany jest wyłącznie do celów służbowych, czy również do celów prywatnych. Nie ma zatem uzasadnienia do podziału raty na przypadającą na wykorzystywanie samochodu do celów firmowych oraz do celów prywatnych.
Podobny pogląd prezentują również organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, który w interpretacji indywidualnej z 18 maja 2016 r., nr IBPB-1-2/4510-329/16/MS, uznał:
"(...) stroną umowy leasingu jest Spółka, a wydatki związane z utrzymaniem przedmiotu leasingu obciążają w całości Spółkę i z tego względu ma ona prawo do zaliczenia opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu w całości pomimo, że samochód służbowy został oddany pracownikowi w użytkowanie również do celów prywatnych. Należy także mieć na uwadze, że samochód udostępniony pracownikowi do celów prywatnych jest wykorzystywany w głównej mierze na potrzeby działalności gospodarczej Spółki. Podsumowując, należy stwierdzić, że w sytuacji gdy samochód służbowy, będący przedmiotem leasingu, spełniającym warunki określone w art. 17b ust. 1 updop, jest wykorzystywany zarówno w związku z działalnością gospodarczą Spółki, jak i dla celów prywatnych jej pracownika, to koszty związane z uiszczaniem opłat i rat leasingowych są kosztem uzyskania przychodów Spółki.(...)"
Jeśli zgodnie z przepisami ustawy o VAT, 50% podatku naliczonego od rat leasingowych nie podlega odliczeniu, to zasadniczo nie ma przeszkód, aby podatek ten został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. W naszej opinii dotyczy to również przypadku, gdy samochód ten wykorzystywany jest zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych podatnika lub jego pracownika. Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 18 lutego 2015 r., nr IBPBI/1/415-1412/14/AP:
"(...) Odnośnie samochodu osobowego, który Wnioskodawca wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, jak również na potrzeby prywatne, wskazać należy, że (...) Wnioskodawca może do kosztów uzyskania przychodów tej działalności zaliczać wartość netto uiszczanych rat leasingowych. Do kosztów tych może także zaliczać naliczony podatek VAT od ww. rat leasingowych, którego nie może odliczyć od podatku należnego na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. (...)"
UWAGA! Naszym zdaniem, również składki na ubezpieczenie ww. samochodu podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych (z uwzględnieniem ustawowych ograniczeń), bez potrzeby "dzielenia" ich na dotyczące wykorzystywania samochodu do celów służbowych oraz prywatnych. Podobnie jak w przypadku rat leasingowych, obowiązek ponoszenia kosztów ww. ubezpieczeń spoczywa na podatniku bez względu na to, czy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, czy również prywatnych.
Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2014 r., nr ILPB3/423-487/13-2/JG:
"(...) w przypadku wydatków z tytułu ubezpieczenia samochodu osobowego, bez znaczenia pozostaje fakt, iż leasingowany samochód używany jest przez pracownika Spółki do celów służbowych i celów prywatnych. Ubezpieczenie samochodu stanowi bowiem w całości koszt uzyskania przychodów Spółki, gdyż jest płacone bez względu na to, czy samochód jest wykorzystywany przez pracownika dla celów służbowych, czy prywatnych (podobnie jak koszty raty leasingowej). (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|