Amortyzacja samochodu w okresie zawieszenia działalności
Amortyzacji podatkowej nie podlegają m.in. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane. Składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tę działalność. Tak wynika z art. 22c pkt 5 ustawy o PDOF i art. 16c pkt 5 ustawy o PDOP.
A zatem, jeżeli podatnik zawiesi działalność, to w okresie zawieszenia działalności nie może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej samochodu. Odpisów tych nie może dokonywać począwszy od miesiąca następującego po zawieszeniu działalności.
Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie określają natomiast, od kiedy następuje ponowne rozpoczęcie dokonywania odpisów na skutek wznowienia działalności. W praktyce przyjmuje się, iż jest to miesiąc wznowienia działalności. Tak też kwestię tę wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 18 listopada 2011 r., nr IPPB1/415-777/11-2/IF, stwierdzając m.in.:
"(...) wraz z zawieszeniem działalności gospodarczej zawieszeniu ulega także amortyzacja samochodu. Zatem samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej nie podlega amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono tę działalność. Amortyzację ww. składnika majątku należy zaliczać za miesiąc, w którym nastąpiło zawieszenie, a następnie począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło jej wznowienie. (...)"
Inaczej będzie dla celów bilansowych. Przepisy ustawy o rachunkowości nie przewidują bowiem wstrzymania naliczania odpisów amortyzacyjnych. Podejście takie zostało potwierdzone przez Departament Rachunkowości Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na zapytanie naszego Wydawnictwa dotyczące tej kwestii. Jak wyjaśniono:
"(...) w przypadku, gdy jednostka jest w posiadaniu środków trwałych podczas zawieszenia działalności gospodarczej, wówczas dokonuje odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od tych środków trwałych z zastosowaniem odpowiednio wcześniej zweryfikowanych stawek amortyzacyjnych. (...)"
Zgodnie z takim podejściem, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe, którzy zawieszają prowadzenie działalności gospodarczej, muszą odrębnie amortyzować nieużywane środki trwałe dla potrzeb bilansowych. W konsekwencji, konieczność "podwójnej" amortyzacji wystąpi również po wznowieniu prowadzenia działalności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|