Czy warto dobrowolnie skorygować deklarację VAT?
W przypadku gdy podatnik w złożonej deklaracji zaniży kwotę zobowiązania podatkowego, bądź też zawyży kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, powstanie u niego zaległość podatkowa, którą będzie musiał uregulować wraz z odsetkami za zwłokę. Jeżeli podatnik sam stwierdzi nieprawidłowość w rozliczeniu podatku VAT, skutkującą powstaniem takiej zaległości, powinien niezwłocznie skorygować deklarację, w której popełniony został błąd.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników, ustawodawca umożliwił tym podatnikom, którzy dobrowolnie skorygują deklarację, zapłatę niższych odsetek za zwłokę.
Przypomnijmy, iż w wyniku nowelizacji Ordynacji podatkowej, od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady zapłaty niższych odsetek przez podatników korygujących deklaracje podatkowe. Stawka obniżonych odsetek wynosi obecnie nie 75% (jak to było do końca 2015 r.), ale 50% stawki odsetek za zwłokę. Zapłata obniżonych odsetek możliwa jest jednak przy spełnieniu łącznie następujących warunków:
1) złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji;
2) zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.
Prawo do zapłaty niższych odsetek jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie wystąpią okoliczności wyłączające naliczanie odsetek za zwłokę na tych preferencyjnych zasadach. Nie ma możliwości zapłaty niższych odsetek wówczas, gdy:
- podatnik złoży korektę deklaracji po doręczeniu mu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego, czy podatkowego, a jeśli takiego zawiadomienia nie stosuje się - gdy korekta zostanie złożona po kontroli,
- gdy skorygowanie deklaracji ma miejsce w wyniku czynności sprawdzających.
Przykład
W dniu 18 października 2016 r. podatnik złożył korektę deklaracji VAT-7 za czerwiec 2016 r. W wyniku popełnionego błędu u podatnika powstała zaległość w podatku VAT w wysokości 15.000 zł. Podatnik spełnił warunki uprawniające do zapłaty obniżonych odsetek od zaległości podatkowej. Przyjmując, że należność została uregulowana w dniu 20 października 2016 r., to wysokość należnych (obniżonych) odsetek od powstałej zaległości podatkowej wyniosła 143 zł. |
Dobrowolna korekta deklaracji VAT złożona przez podatnika w przypadku stwierdzenia błędu w rozliczeniu, skutkującego powstaniem zaległości podatkowych jest prawem, z którego warto skorzystać. Brak takiej korekty naraża podatnika w niektórych przypadkach na zapłatę podwyższonych odsetek od zaległości. W przypadku zaległości w podatku od towarów i usług oraz w podatku akcyzowym podatnicy mogą być narażeni na konieczność zapłaty podwyższonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 150% stawki podstawowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|