Korygowanie zwrotu towarów w ramach odwrotnego obciążenia
Zgodnie z ogólną zasadą, podatek VAT od dostawy towaru czy wykonanej usługi rozlicza sprzedawca. Wystawia on na rzecz nabywcy będącego przedsiębiorcą fakturę z wykazaną stawką oraz kwotą podatku VAT. Jest to dokument potwierdzający wykonanie transakcji podlegającej opodatkowaniu VAT. Od zasady tej istnieją wyjątki, określone ściśle w ustawie o VAT. Jeden z nich dotyczy sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 11 tej ustawy. W niektórych okolicznościach przy tego rodzaju sprzedaży podatek VAT rozliczany jest w sposób szczególny (przez nabywcę, a nie przez sprzedawcę). W takiej sytuacji sprzedawca wystawia fakturę bez podatku, zamieszczając na niej wyrazy "odwrotne obciążenie". Nabywca natomiast od takiego zakupu powinien wykazać VAT należny i naliczony podlegający odliczeniu, o ile wydatek związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Ten sposób rozliczenia, nazywany "odwrotnym obciążeniem", stosowany jest, jeżeli spełnione są warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, tj. gdy:
1) dwie strony transakcji (sprzedawca i nabywca) są czynnymi podatnikami VAT,
2) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 (dotyczy towarów wykorzystywanych wyłącznie do czynności zwolnionych z VAT) lub art. 122 (dotyczy złota inwestycyjnego).
W przypadku gdy ww. warunki zostaną spełnione, dostawca towaru jest zwolniony z obowiązku odprowadzenia podatku należnego z tego tytułu do urzędu skarbowego. Wykazuje on wówczas sprzedaż w poz. 31 w deklaracji VAT jako dostawę towarów, dla których podatnikiem jest nabywca podając jedynie wartość netto ww. dostawy i wystawia fakturę zamieszczając dodatkowo wyrazy: "odwrotne obciążenie" (art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT). Faktura ta nie zawiera stawki, sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku, kwoty podatku (art. 106e ust. 4 pkt 1 ustawy).
Zakup towarów objętych odwrotnym obciążeniem zobowiązuje ich nabywcę do rozliczenia podatku należnego z tytułu dokonanej dostawy towarów. Nabywca wykazuje w poz. 34 i 35 deklaracji VAT wartość netto dostawy i wysokość podatku należnego.
Jeśli nastąpi zwrot towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia (czyli towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy VAT), to należy go udokumentować stosując przepisy dotyczące wystawiania faktur korygujących.
Uwaga
Wystawiona przez sprzedawcę faktura korygująca dotycząca zwrotu towaru w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia powinna zawierać m.in.: wyrazy "FAKTURA KORYGUJĄCA" albo wyraz "KOREKTA", numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, przyczynę korekty oraz oznaczenie "odwrotne obciążenie".
Przykład
Spółka "GAMA" w prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaje między innymi złom stalowy, odpady z papieru, tektury oraz odpady gumowe. Są to towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT podlegające rozliczeniu w ramach odwrotnego obciążenia. W dniu 28 listopada 2016 r. spółka dokonała sprzedaży 500 kg złomu stalowego dla czynnego podatnika VAT, co udokumentowała fakturą, na której nie wykazała podatku należnego. Jednak w dniu 4 grudnia br. kontrahent dokonał zwrotu 200 kg złomu. Wobec tego spółka zobowiązana była do wystawienia faktury korygującej. |
Na kolejnej stronie przedstawiamy przykładowo wypełniony wzór faktury korygującej dokumentującej zwrot towaru w ramach odwrotnego obciążenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|