Co nowego w VAT w 2017 roku? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 6 (1360) z dnia 19.01.2017
Zmiany w zakresie kas rejestrujących od 2017 r.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 1215) obowiązywało do dnia 31 grudnia 2016 r. W związku z tym pojawiła się konieczność wydania nowego rozporządzenia w tym zakresie. Nowe rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane w dniu 16 grudnia 2016 r. (Dz. U. poz. 2177).
Generalnie zakres zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących jest - mocą nowego rozporządzenia - przedłużony na rok 2017, przy utrzymaniu na dotychczasowym poziomie kryterium wysokości obrotu, tj. 20.000 zł dla podmiotów kontynuujących, jak i dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą (dla tej drugiej grupy 20.000 zł liczone proporcjonalnie).
Zwolnienia przedmiotowe
Zmiany w zakresie zwolnień przedmiotowych z ewidencjonowania polegają m.in. na wprowadzeniu dodatkowego tytułu zwolnieniowego dla usług wykonywanych osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zwolnienie to dotyczy osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą lub zatrudniających wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Należy zaznaczyć, że na etapie projektu tego rozporządzenia odstąpiono od planowanego pierwotnie warunku stosowania zwolnień dotyczących dostawy towarów w systemie wysyłkowym oraz świadczenia usług ze względu na formę płatności (przez pocztę, bank lub SKOK). Warunkiem miało być upoważnienie przez podatnika banku mającego siedzibę na terytorium kraju lub SKOK (prowadzących rachunek, na który dokonywana jest zapłata z tytułu tych czynności) do przekazywania organom podatkowym lub organom kontroli skarbowej informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na tym rachunku.
Zwolnienia podmiotowe
Nowe rozporządzenie wprowadza także zmianę w zakresie zwolnień podmiotowych. Polega ona na wprowadzeniu tytułu zwolnieniowego dla jednostek samorządu terytorialnego w zakresie czynności wykonywanych przez ich jednostki organizacyjne. Jednostki te zostały wymienione w art. 2 pkt 1 ustawy o szczególnych zasadach rozliczeń podatku VAT... (Dz. U. z 2016 r. poz. 1454, tzw. ustawy o centralizacji). Zwolnienie dotyczy jednostek samorządu terytorialnego:
- które na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących w zakresie czynności wykonywanych przez ich jednostki organizacyjne (jeżeli te jednostki organizacyjne w dniu poprzedzającym dzień podjęcia wspólnego rozliczania z jednostką samorządu terytorialnego korzystały ze zwolnienia z takiego obowiązku) albo
- jeżeli ich jednostki organizacyjne na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia z takiego obowiązku.
Wykluczenie z prawa do zwolnienia
Rozporządzenie generalnie utrzymuje dotychczasowy katalog czynności, do których nie mają zastosowania żadne tytuły zwolnieniowe. Jednak zawarto w nim pewne zmiany. Polegają one na wyłączeniu z bezwzględnego obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących:
- usług lekarzy i lekarzy dentystów w zakresie opieki medycznej świadczonych osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usług prawniczych (z wyłączeniem czynności notarialnych) oraz usług doradztwa podatkowego, świadczonych na odległość, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną usługę za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w SKOK, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Utrata prawa do zwolnienia z ewidencjonowania
Wprowadzone rozporządzeniem zmiany dotyczą także momentu utraty prawa do zwolnienia. Polegają one na odstąpieniu od obowiązującego do końca 2016 r. okresu dostosowawczego (2 miesiące) na zainstalowanie kasy rejestrującej dla usług objętych bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania wymienionych w § 4 pkt 2 lit. c)-j) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W związku z tym obowiązek ewidencji przy zastosowaniu kas przez podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2016 r. świadczenie np. usług naprawy pojazdów, doradztwa podatkowego, fryzjerskich czy kosmetycznych - powstanie z chwilą wykonania tych czynności.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.)
Ustawa z dnia 1.12.2016 r. o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2024)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|