Co nowego w VAT w 2017 roku? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 6 (1360) z dnia 19.01.2017
Usługi dystrybucji prądu i gazu
W przypadkach, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1-3 ustawy o VAT, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.
Zasada ta ma zastosowanie odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.
Jak wynikało z art. 29a ust. 15 pkt 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2016 r. dla wskazanych w nim transakcji podatnik nie musiał posiadać potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi, by móc obniżyć obrót w związku z wystawioną korektą faktury. Wśród tych transakcji brakowało usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz usług dystrybucji gazu przewodowego.
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o VAT przy masowym obrocie towarowym energią elektryczną i gazem, utrzymanie obowiązku posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę usługi dystrybucji tych mediów było niezasadne i nastręczało wiele trudności technicznych i organizacyjnych. Dotyczy to tysięcy faktur wystawianych miesięcznie przez przedsiębiorstwa dystrybucyjne. Brak więc było merytorycznego uzasadnienia dla utrzymania obowiązku posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę w stosunku do faktur dokumentujących usługi dystrybucji energii elektrycznej, gazu przewodowego czy energii cieplnej lub chłodniczej, skoro dla samych dostaw (sprzedaży) tych towarów takiego obowiązku nie ma. Dodatkowo podkreślono, że określany jest w ten sam sposób moment powstania obowiązku podatkowego dla sprzedaży energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, jak i dla usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz usług dystrybucji gazu przewodowego - zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a) oraz lit. b) tiret szóste ustawy o VAT. Jest to moment wystawienia faktury. W związku z tym uznano za zasadne potraktowanie usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz usług dystrybucji gazu przewodowego w analogiczny sposób do sprzedaży energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego na potrzeby art. 29a ust. 15 pkt 3 ustawy o VAT i objęcie tych usług wyłączeniem, o którym mowa w tym przepisie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|