Co nowego w VAT w 2017 roku? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 6 (1360) z dnia 19.01.2017
Mechanizm odwrotnego obciążenia
Przypomnijmy, że mechanizm odwrotnego obciążenia polega na rozliczaniu VAT przez nabywcę (a nie przez dostawcę towarów/usługodawcę). Stosowany był on dotychczas w przypadku towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT oraz usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, jeżeli spełnione są ustawowe warunki (art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT).
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy zmieniającej, mechanizm odwrotnego obciążenia stanowi jeden z istotnych elementów całego pakietu działań zorientowanych na wyeliminowanie z rynku podmiotów nieuczciwych (obok działań kontrolnych oraz instytucji odpowiedzialności solidarnej). Z uwagi na dotychczasową skuteczność tego mechanizmu oraz rosnącą skalę oszustw w VAT stwierdzono, iż niezbędne jest jego wprowadzenie w odniesieniu do kolejnych towarów, będących przedmiotem transakcji generujących straty budżetu państwa.
Nowelizacja ustawy objęła mechanizmem odwrotnego obciążenia usługi budowlane. Powodem, dla którego rozwiązanie takie jest wprowadzane do przepisów ustawy o VAT, są nieprawidłowości zaobserwowane na rynku usług budowlanych, w szczególności problem oszustw w zakresie VAT (w tym również przy użyciu faktur, które nie odzwierciedlają rzeczywistych transakcji). W celu uściślenia rodzaju usług (poszczególnych kategorii prac budowlanych) objętych tą zmianą, dodano do ustawy o VAT załącznik nr 14 zawierający wykaz tych usług.
Ponadto wskazano, że w przypadku usług budowlanych mechanizm odwrotnego obciążenia jest stosowany, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.
Z przepisów przejściowych wynika, że mechanizm odwrotnego obciążenia w odniesieniu do usług budowlanych jest stosowany do usług, które zostaną wykonane od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej (tj. od 1 stycznia 2017 r.).
Mechanizm odwrotnego obciążenia dla usług budowlanych ma zastosowania tylko wówczas, gdy dwie strony transakcji będą czynnymi podatnikami VAT (analogicznie jak dotychczas przy dostawie towarów objętej tym sposobem opodatkowania).
Podobnie jest w stosunku do usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarniach (do końca 2016 r. wystarczające było, że nabywca tych usług był podatnikiem - niekoniecznie musiał być podatnikiem VAT czynnym).
Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT dotyczy także procesorów, z uwagi na fakt, że w ostatnich latach obserwowany jest w Polsce nasilający się proceder oszustw na rynku tzw. elektroniki, wśród której najbardziej wrażliwy na nadużycia jest obrót procesorami. Ponadto ustanowiono limit kwotowy w wysokości 20.000 zł, po przekroczeniu którego transakcje obrotu procesorami objęte są mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT. Rozwiązanie to jest analogiczne do już funkcjonującego w odniesieniu do towarów z kategorii elektroniki (tj. komputerów przenośnych, telefonów komórkowych, konsoli do gier).
Z przepisów przejściowych wynika, że w przypadku zawarcia umowy (umów) w zakresie obrotu procesorami przed dniem 1 stycznia 2017 r. mechanizm odwrotnego obciążenia będzie miał zastosowanie do transakcji dokonanych od 1 stycznia 2017 r., gdy łączna wartość tych dostaw (bez kwoty podatku) od 1 stycznia 2017 r. przekroczy kwotę 20.000 zł.
W ustawie zmieniającej rozszerzono również katalog towarów ze srebra i złota, do których ma zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia VAT (zmiany w załączniku nr 11 do ustawy o VAT).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|