Co nowego w VAT w 2017 roku? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 6 (1360) z dnia 19.01.2017
Zmiany w zakresie zwolnień przedmiotowych
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi nowelizacją ustawy o VAT w art. 43 ustawy o VAT od 1 lipca 2017 r. uchylone mają być ust. 13 i 14. Zwolnienie z VAT nie będzie więc przysługiwało w odniesieniu do usług będących elementem zwolnionej od podatku usługi finansowej lub ubezpieczeniowej (wymienionej w art. 43 ust. 1 pkt 7 oraz 37-41 ustawy o VAT) stanowiących odrębną całość oraz będących właściwymi i niezbędnymi do świadczenia usługi zwolnionej.
Wprowadzone zmiany mają związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie C-40/15, zgodnie z którym usługi likwidacji szkód, świadczone przez podmiot trzeci w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, nie wchodzą w zakres zwolnienia przewidzianego w art. 135 ust. 1 lit. a) Dyrektywy VAT.
Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że po wprowadzeniu zmiany przepisów, ze zwolnienia z VAT zostaną wyłączone usługi, które przed zmianą były uznawane za stanowiące element usługi ubezpieczeniowej, świadczone przez podmioty trzecie na rzecz zakładów ubezpieczeń. Do takich usług zaliczane są usługi likwidacji szkód, które świadczone odrębnie nie stanowią usługi ubezpieczeniowej ani usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT. Usługa likwidacji szkód obejmuje m.in. usługi call center obsługi likwidacji szkód, ustalanie przyczyn i okoliczności powstania szkód, szacowanie wysokości szkód (dokonanie wyceny, przygotowanie dokumentacji fotograficznej), przygotowanie kompletnej dokumentacji niezbędnej do rozpatrzenia zgłoszonego roszczenia, podejmowanie decyzji merytorycznych w sprawach szkodowych, zorganizowanie pomocy w miejscu zdarzenia, naprawę uszkodzonych rzeczy, wynajem samochodu zastępczego, holowanie uszkodzonego pojazdu, rezerwację miejsca w hotelu, lustrację miejsca zdarzenia, udzielanie poszkodowanym informacji o warunkach ubezpieczenia i wszelkie inne czynności natury technicznej.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, przedmiotowa zmiana przepisów nie będzie miała bezpośredniego wpływu na zakres stosowania zwolnienia do usług finansowych (wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7 i 38-41 ustawy o VAT). Natomiast przy rozpatrywaniu prawa do zwolnienia z VAT uwzględniane będzie orzecznictwo TS UE dotyczące usług finansowych (w tym usług stanowiących element usług finansowych). Zgodnie z orzecznictwem TS UE, ze zwolnienia z VAT:
- będą nadal korzystać usługi stanowiące, zgodnie z orzecznictwem TS UE, element usług finansowych,
- nie mogą korzystać świadczone odrębnie usługi wspierające usługi finansowe, nawet jeśli są niezbędne do ich świadczenia, ale mają czysto techniczny charakter, np.: usługi administracyjne, usługi call center, usługi "swift" (usługa elektronicznego przesyłania wiadomości na rzecz instytucji finansowych).
Przepisy te mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2017 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|