Amortyzacja lokalu w prywatnym najmie
Podatnik zamierza wynająć mieszkanie stanowiące jego własność. Czy wynajmując ten lokal w ramach tzw. prywatnego najmu, będzie mógł go amortyzować i zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów?
TAK. Mieszkanie oddane w najem w ramach prywatnego najmu może być amortyzowane, a dokonywane odpisy amortyzacyjne są u wynajmującego kosztem uzyskania przychodów.
Najem, który nie jest wykonywany w warunkach wskazujących na prowadzenie działalności gospodarczej, jak też którego przedmiotem nie są składniki majątku związane z taką działalnością, jest samodzielnym źródłem przychodów. Tak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 5a pkt 6 ustawy o pdof.
Podstawową formą opodatkowania przychodów kwalifikowanych do tego źródła, określanego jako tzw. prywatny najem, jest skala podatkowa. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w tej formie, przychody z najmu są pomniejszane o koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o pdof.
Ponadto przedmiot najmu, np. lokal mieszkalny może być amortyzowany (art. 22a ust. 1 pkt 1 i art. 22c pkt 2 ustawy o pdof). Podatnicy korzystający z tego uprawnienia, do kosztów uzyskania przychodów z najmu zaliczają odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej takiego lokalu (art. 22 ust. 8 ustawy o pdof).
Decydując o amortyzacji mieszkania oddanego w najem, należy pamiętać, że wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych ma wpływ na wysokość dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia tego lokalu. Z treści art. 30e ust. 2 ustawy o pdof wynika bowiem, że w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o pdof, podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia takich nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19 ustawy o pdof, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o pdof, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Kwestia amortyzacji lokalu mieszkalnego nie ma jednak znaczenia, gdy zbycie następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym mieszkanie zostało nabyte lub wybudowane. Wówczas bowiem zbycie lokalu jest neutralne podatkowo.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|