Oddanie prywatnego garażu w najem
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Razem z mężem, na zasadach wspólności ustawowej, jestem współwłaścicielką garażu, który obecnie zamierzam wynająć. Czy mogę tego dokonać poza działalnością gospodarczą i odprowadzać od przychodów 8,5% stawkę ryczałtu ewidencjonowanego, jako od prywatnego najmu?
TAK. Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania dla przychodów z prywatnego najmu mogą wybrać zarówno osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, jak i prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą i dodatkowo uzyskujące przychody z tego źródła. Prowadzący działalność gospodarczą może wybrać ryczałt ewidencjonowany dla przychodów z prywatnego najmu niezależnie od tego, że np. rozmiar działalności lub jej rodzaj wyklucza możliwość zastosowania tej formy opodatkowania w odniesieniu do osiąganych przez niego przychodów z działalności gospodarczej.
Aby jednak wybór ryczałtu ewidencjonowanego dla prywatnego najmu był skuteczny, wynajmujący powinien złożyć w urzędzie skarbowym w ustawowym terminie pisemne oświadczenie o jego dokonaniu. Osoby, które przychody z prywatnego najmu zaczną osiągać dopiero w trakcie roku podatkowego, mają obowiązek złożenia oświadczenia o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został uzyskany pierwszy przychód. Jeżeli pierwszy taki przychód wystąpi w grudniu, z obowiązku tego będą musiały wywiązać się do końca roku podatkowego (art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym...).
Gdy przedmiot najmu należy do wspólnego majątku małżonków, między którymi istnieje wspólność ustawowa, generalnie muszą oni rozliczać przychody z tego tytułu po połowie. Możliwe jest jednak rozliczanie całości przychodów z prywatnego najmu tylko przez jednego z małżonków. Dla skorzystania z tej opcji niezbędne jest złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia w tej kwestii. Nie ma ono sformalizowanego, urzędowego wzoru. Istotne jest natomiast, aby miało formę pisemną, a jego treść potwierdzała decyzję małżonków o opodatkowaniu przychodów z najmu tylko przez jednego z nich.
Również to oświadczenie, podobnie jak oświadczenie o wyborze ryczałtu, jest skuteczne jedynie wówczas, gdy złożone zostanie w ustawowo wyznaczonym terminie, którym w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego jest termin pierwszej wpłaty ryczałtu (art. 12 ust. 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym...). Raz złożone przez małżonków oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu (przychodu) z najmu przez jednego z nich będzie ważne również w latach następnych, chyba że w terminie do 20 stycznia roku podatkowego małżonkowie zawiadomią w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy rozliczania dochodów (przychodów) z prywatnego najmu (art. 12 ust. 8a omawianej ustawy).
Wyrażony w oświadczeniu wybór opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków przestaje jednak obowiązywać, gdy nastąpi podział majątku wspólnego małżonków w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji oraz rzecz będąca przedmiotem umowy najmu przypadnie temu z małżonków, na którym nie ciążył dotychczas obowiązek zapłaty zaliczek i składania zeznania. Wówczas całość dochodu z najmu podlega rozliczeniu przez tego z małżonków, któremu został przyznany przedmiot najmu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|