Wpływ zawieszenia działalności gospodarczej na rozliczenie przychodów z najmu
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, którą zamierza zawiesić na okres dwóch lat. Lokal, w którym dotychczas jest wykonywana działalność, zostanie wynajęty na ten czas. Czy podatnik będzie mógł opodatkować przychody z najmu 8,5% stawką ryczałtu właściwą dla przychodów z prywatnego najmu? Zaznaczam, że od dochodów z działalności gospodarczej opłaca podatek według skali podatkowej.
Nie będzie to możliwe, gdyż przychody z najmu lokalu związanego z działalnością gospodarczą są przychodami z działalności gospodarczej, mimo ich osiągania w okresie zawieszenia jej wykonywania.
Możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na okres do 24 miesięcy przez przedsiębiorcę niezatrudniającego pracowników wynika z art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829). Korzystając z tego uprawnienia przedsiębiorca nie może w okresie zawieszenia prowadzić działalności i osiągać z niej bieżących przychodów. Ma jednak prawo wykonywać czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Tym samym dopuszczalne jest np. wynajęcie na czas zawieszenia działalności związanych z nią składników majątku, o ile służy to zachowaniu lub zabezpieczeniu działalności.
Przychody osiągane z umów najmu zawartych w takich okolicznościach nie mogą być jednak kwalifikowane jako przychody z tzw. prywatnego najmu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o pdof. Z treści tego przepisu wynika, że zakresem tego źródła przychodów nie są objęte przychody z najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Taki status mają natomiast wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością m.in. składniki majątku:
- będące środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.
Fakt zawieszenia działalności nie daje podstaw do twierdzenia, że składniki majątku dotychczas wykorzystywane w działalności gospodarczej tracą związek z tą działalnością. Należy zatem stwierdzić, że skoro u podatnika najem lokalu będzie stanowić tytuł do osiągania przychodów z działalności gospodarczej, to w zakresie opodatkowania tych przychodów nie będą mieć zastosowania przepisy dotyczące przychodów z prywatnego najmu (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 lipca 2014 r., nr IBPBI/1/415-522/14/BK). Tak więc podatnik nie będzie mógł opłacać od tych przychodów ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% określonej w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...).
Przychody z najmu, a także podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą stanowią przychód z tej działalności, co wprost wynika z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o pdof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|