Likwidacja działalności gospodarczej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 100 (1350) z dnia 15.12.2016
Przejęcie składnika majątku przez drugiego z małżonków
W związku z zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej mąż ze swojej firmy przekaże żonie samochód osobowy będący środkiem trwałym. Z dniem zakończenia działalności przez męża żona taką działalność rozpocznie. Małżonkowie są objęci małżeńską ustawową wspólnością majątkową. Przedmiot obu działalności będzie ten sam. Jak w zaistniałej sytuacji należy dokonać rozliczeń w zakresie podatku dochodowego?
Przekazanie składników majątkowych pomiędzy firmami małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, nie stanowi odpłatnego zbycia, a więc nie powoduje u męża powstania przychodu z działalności gospodarczej. Mąż, który przekazał środek trwały na potrzeby działalności gospodarczej żony, powinien dany składnik majątku wykreślić z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także zaprzestać dokonywania od niego dalszych odpisów amortyzacyjnych. Ostatniego odpisu amortyzacyjnego powinien dokonać za miesiąc, w którym środek trwały wycofał ze swojej działalności gospodarczej. W momencie przekazania środka trwałego żonie, mąż nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości początkowej środka trwałego. Jednocześnie nie musi on korygować kosztów podatkowych o wartość ujętych w nich do tej pory odpisów amortyzacyjnych.
Przejęty od męża środek trwały żona obowiązana jest wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu mamy do czynienia ze zmianą działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków. Oznacza to konieczność uwzględnienia uregulowań zawartych w art. 22g ust. 13 pkt 5 i art. 22h ust. 3 ustawy o pdof. Tym samym żona obowiązana jest:
- uwzględnić wartość początkową danego składnika majątku w wysokości, jaka widniała w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez męża,
- kontynuować metodę amortyzacji stosowaną przez męża oraz uwzględnić dokonane przez niego odpisy amortyzacyjne (gdyby przekazany żonie środek trwały został w całości zamortyzowany przez męża, żona nie może go już amortyzować).
Dokonywane przez żonę odpisy amortyzacyjne będą stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.
Przesunięcie środka trwałego z firmy męża do firmy żony można udokumentować protokołem przekazania zawierającym m.in.: wartość początkową środka trwałego, metodę jego amortyzacji, sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|