Przychód z tytułu wniesienia wkładu rzeczowego do spółki osobowej
Osoby fizyczne mogą prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki niebędącej osobą prawną. Pod pojęciem tym, zgodnie z art. 5a pkt 26 updof, należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego. W polskim systemie prawnym wspomniany warunek spełniają:
- spółka cywilna oraz
- spółki osobowe prawa handlowego, takie jak: spółka jawna, spółka partnerska i spółka komandytowa.
Przystąpienie do wymienionych spółek wiąże się z wniesieniem wkładu, który może mieć postać pieniężną lub niepieniężną. W zamian za wkład wspólnicy uzyskują prawo do reprezentowania spółki i prowadzenia jej spraw, a także prawo do udziału w zyskach i stratach spółki. Przedmiot wniesionego wkładu nie jest do celów podatkowych traktowany jako cena za nabycie tych praw. W rezultacie objęcie udziałów w spółce niebędącej osobą prawną w zamian za wniesiony wkład jest uważane za czynność neutralną podatkowo w zakresie podatku dochodowego (por. uchwałę siedmiu sędziów NSA z 14 marca 2011 r., sygn. akt II FPS 8/10 oraz interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 października 2015 r., nr ITPB1/4511-840/15-4/DP).
Przedmiotem wkładu niepieniężnego wnoszonego przez osoby fizyczne do spółki niebędącej osobą prawną mogą być składniki majątku należącego do tych osób, w tym również składniki majątku otrzymane w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. W takim przypadku wniesienie wkładu uważane jest za formę odpłatnego zbycia tych składników majątku, czego konsekwencją jest powstanie przychodu podatkowego u osób wnoszących tego rodzaju wkład.
Przychód, o którym mowa nie podlega jednak opodatkowaniu, gdyż ma do niego zastosowanie zwolnienie podatkowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 50b updof. Zgodnie z tym przepisem, za wolne od podatku dochodowego uważa się przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.
Z omawianego zwolnienia mogą korzystać również osoby fizyczne, które wnoszą wkład do spółek zagranicznych, o ile spełniają one warunek, że są spółkami niemającymi osobowości prawnej (czyli niebędącymi podatnikami podatku dochodowego). Stanowisko to potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 listopada 2015 r., nr IPPB1/4511-1153/15-4/MT. Wątpliwości podatnika dotyczyły skutków podatkowych wniesienia wkładu w postaci udziałów w spółce z o.o. do niemającej osobowości prawnej spółki zagranicznej z siedzibą w Luksemburgu. Podatnik sądził, że w tym przypadku przychód nie powstanie. Organ podatkowy stwierdził jednak inaczej. Wyjaśnił, że: "(...) wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w polskiej spółce z o.o. do spółki osobowej z siedzibą w Luksemburgu skutkuje po stronie Wnioskodawcy zbyciem tych udziałów. Jednakże w świetle art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonego do spółki niebędącej osobą prawną korzystały będą ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zauważyć bowiem należy, iż ustawodawca nie ograniczył przedmiotowego zwolnienia do przychodów z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego wyłącznie do polskiej spółki osobowej. W (...) art. 5a pkt 26 ustawy (updof - przyp. autora) ustawodawca nie posłużył się dla określenia »spółki niebędącej osobą prawną« nomenklaturą pojęciową typową dla polskich spółek osobowych, lecz poprzestał na określeniu, iż chodzi o spółkę, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Skoro tak, to nie ma przeszkód aby pod tym pojęciem rozumieć wszelkie spółki - zarówno polskie jak i zagraniczne, które nie są podatnikami podatku dochodowego".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|