Termin korekty podatku z tytułu WNT po otrzymaniu rabatu
Spółka jest firmą handlową zajmującą się głównie hurtową sprzedażą wyrobów stalowych. Zakupów towarów handlowych dokonuje ona m.in. w przeważającej części u producentów: zarówno z krajów Unii Europejskiej, oraz spoza UE, a także z polskich hut. Od kontrahentów zagranicznych i krajowych po zakończeniu roku (podatkowego zgodnego z kalendarzowym) spółka otrzymuje tzw. bonusy. Są to rabaty/premie pieniężne otrzymywane za zrealizowanie określonego obrotu. W 2016 r. wpłynęły do spółki dokumenty potwierdzające bonusy dotyczące rozliczenia za 2015 r. Spółka będzie otrzymywać również podobne bonusy w przyszłości. Dla celów VAT spółka rozpoznaje od dostawców unijnych zakupy jako wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów, zaś otrzymane bonusy (rabaty) jako zmniejszenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w miesiącu otrzymania dokumentów od dostawcy unijnego. Natomiast korekty zakupów krajowych spółka dokonuje poprzez zmniejszenie VAT naliczonego w miesiącu otrzymania faktur korygujących od dostawców krajowych. Czy spółka postępuje prawidłowo?
"Mając na uwadze to, że podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obejmuje tylko kwotę ostatecznie należną sprzedawcy (tzn. jaką nabywający jest obowiązany zapłacić), a udzielenie rabatu obniża cenę towaru - w rozpatrywanej sprawie otrzymanie rabatu/premii pieniężnej za zrealizowanie określonego obrotu uprawnia Wnioskodawcę do ujęcia w rozliczeniu podatkowym za okres, w którym Wnioskodawca może to udowodnić, tj. jest w posiadaniu dokumentu od dostawcy z kraju Unii Europejskiej - Gutschrift/noty uznaniowej.
Odnosząc się z kolei do terminu korekty podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów od dostawców krajowych wskazać należy, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy (o VAT - przyp. red.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. (...) Stosownie do treści art. 86 ust. 19a ustawy, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą, o której mowa w art. 29a ust. 13 i 14, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.
Zgodnie z przytoczonymi przepisami podatnik, który otrzymał fakturę korygującą, winien zmniejszyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał tę fakturę korygującą. Zatem ustawa o VAT wyraźnie nakazuje dokonać zmniejszenia odliczenia VAT w przypadku otrzymania faktury korygującej. Mając na uwadze powołane (...)przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę rabatu/premii pieniężnej za zrealizowanie określonego obrotu i otrzymania przez Wnioskodawcę faktury korygującej dokumentującej udzielenie rabatu/premii, Wnioskodawca będzie obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma fakturę korygującą, zgodnie z art. 86 ust. 19a ustawy.
Zatem podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obejmuje tylko kwotę ostatecznie należną sprzedawcy (tzn. jaką nabywający jest obowiązany zapłacić) po uwzględnieniu ww. okoliczności obniżających ostateczną cenę towaru - w rozpatrywanej sprawie udzielenie rabatu/premii pieniężnej otrzymanych za zrealizowanie określonego obrotu. Jednocześnie Wnioskodawca zarówno w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jak i w przypadku nabyć towarów od dostawców krajowych może ująć (w ostatecznym rozliczeniu) w deklaracji i odliczyć podatek naliczony w wysokości uwzględniającej kwoty udzielonego rabatu/premii pieniężnej od określonego obrotu.
(...) w przedmiotowej sprawie Spółka jest uprawniona do rozliczenia korekty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także nabycia towarów od kontrahentów krajowych (polskich hut) w okresie otrzymania dokumentu korygującego, na którym dostawca towarów potwierdza istnienie okoliczności powodujących konieczność korekty pierwotnie dokonanej transakcji. Obniżenie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w sytuacji, gdy jest ono skutkiem czynności mających miejsce po wystawieniu pierwotnej faktury, powinno nastąpić w dacie otrzymania dokumentu korygującego".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 sierpnia 2016 r., nr IPPP3/4512-389/16-2/JF)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|