Zakup towarów od małżonka prowadzącego wspólne gospodarstwo rolne a VAT
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie skupu i sprzedaży owoców i warzyw. Zakupu owoców i warzyw dokonuje od rolników ryczałtowych. Dokumentami stwierdzającymi nabycie są faktury VAT RR. Ponadto wspólnie z małżonkiem prowadzi gospodarstwo rolne jako rolnicy ryczałtowi. Między małżonkami istniej ustrój wspólności majątkowej. Podatniczka w ramach prowadzonej działalności zamierza dokonywać zakupu warzyw również ze wspólnego gospodarstwa rolnego. Czy wystawiając fakturę VAT RR na swojego małżonka i spełniając wszystkie ustawowe wymogi będzie miała prawo do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku jako podatku naliczonego z działalności gospodarczej?
"(...) czynność przekazania produktów z gospodarstwa rolnego prowadzonego wspólnie z mężem, do prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej nie stanowi sprzedaży w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.
W tym jednak przypadku należy odejść od wąskiego cywilistycznego rozumienia dostawy towarów, nadając temu terminowi szersze, ekonomiczne znaczenie. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami - Wnioskodawczynią - osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny oraz małżonkiem Wnioskodawczyni - rolnikiem ryczałtowym - korzystającym ze zwolnienia od podatku.
Zatem sprzedaż przez męża Wnioskodawczyni, występującego w tej transakcji jako odrębny podmiot - rolnik ryczałtowy - na rzecz Wnioskodawczyni wypełni definicję dostawy towarów zdefiniowaną w art. 7 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Wobec tego, skoro z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego mąż jest rolnikiem ryczałtowym i na niego wystawiane są faktury VAT RR dokumentujące nabycie produktów rolnych dokonywane przez zarejestrowanych podatników VAT czynnych, to jest odrębnym podmiotem gospodarczym w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, który ma prawo do dokonywania sprzedaży na rzecz Wnioskodawczyni, będącej czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zasady wystawiania faktur VAT RR zostały zawarte w treści art. 116 ustawy. (...).
W związku z tym, że w przypadku Wnioskodawczyni występuje nabycie produktów rolnych (warzywa), zachodzą przesłanki umożliwiające wystawienie przez Wnioskodawczynię faktury VAT RR na okoliczność wprowadzenia tych produktów rolnych na stan firmy. W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).
W konsekwencji należy stwierdzić, że Wnioskodawczyni będzie miała prawo wystawić faktury VAT RR, potwierdzające nabycie produktów rolnych od rolnika ryczałtowego - małżonka Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni prowadząc działalność gospodarczą w zakresie obrotu warzywami i owocami jako czynny podatnik VAT dokonuje dostawy towarów podlegających opodatkowaniu VAT i niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.
Zatem wypłacony zwrot podatku będzie stanowić dla Wnioskodawczyni - nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, o ile spełnione zostały wszystkie warunki określone w art. 116 ustawy o VAT".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 sierpnia 2016 r., nr IPPP2/4512-571/16-2/DG)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|