Zwolnienie z VAT przy usługach pośrednictwa w udzielaniu kredytów
Spółka (podatnik) jest deweloperem. Zawarła z bankiem umowę zakresie określania warunków współpracy pomiędzy bankiem w związku z udzielaniem przez bank kredytów na zakup, budowę lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych osobom fizycznym. Za wykonanie wszystkich obowiązków wynikających z umowy z bankiem, przysługuje jej wynagrodzenie w postaci prowizji liczonej jako odpowiedni procent od kwoty udzielonego przez bank kredytu. Czy prowizja ta jest zwolniona z VAT?
"Spółka nie pośredniczy w relacjach pomiędzy bankiem a jego klientami. Celem usługi nie jest dążenie do zawarcia umowy, gdyż świadczona usługa ma charakter wyłącznie wykonywania czynności faktycznych związanych z informowaniem potencjalnych kredytobiorców o możliwości zawarcia umowy kredytu z bankiem, tj. umieszczanie materiałów reklamowych w placówkach Spółki, które Wnioskodawca otrzymał od banku, oraz uzyskania od klienta oświadczenia, że informacje o kredycie w formie odpowiedniego materiału reklamowego przygotowanego przez bank pozyskał od Wnioskodawcy. Wskazane czynności w istocie stanowią świadczenia reklamujące, prezentujące ofertę banku, w żaden sposób nie wpisują się w charakter usług pośrednictwa. Zainteresowany nie negocjuje warunków umowy, nie uczestniczy również w załatwianiu żadnych formalności potrzebnych do zawarcia umowy przez zainteresowane strony. Ponadto, jak wynika ze wskazanych we wniosku warunków umowy Wnioskodawca nie jest uprawniony do zawierania z potencjalnymi klientami banku jakichkolwiek umów, reprezentowania banku lub klientów czy też w jakiejkolwiek innej formie działania w imieniu i na rachunek Stron umowy. Jego rola ogranicza się do przekazania klientom materiałów reklamowych z ofertą banku, na podstawie których to klient sam kontaktuje się z bankiem celem zawarcia umowy. Z kolei na podstawie oświadczenia, które klient podpisuje, bank uzyskuje informacje od kogo klient otrzymał materiały dotyczące oferty kredytowej.
Zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie wypełniają istotnych elementów dla usługi pośrednictwa. Brak jest bowiem elementów przemawiających za uznaniem tego typu usług za »odrębną działalność pośrednictwa, której celem zasadniczym jest czynienie wszystkiego co niezbędne, aby dwie strony zawarły umowę«. W konsekwencji, usługi te nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 sierpnia 2016 r., nr IPPP1/4512-550/16-2/AW)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|