Niezłożenie w terminie aktualizacji VAT-R a kwartalne rozliczanie VAT
Jako mały podatnik od stycznia 2013 r. przedsiębiorca rozlicza i składa deklaracje kwartalne. W kwietniu 2016 r. urząd skarbowy poinformował go, iż w III kwartale 2013 r. przekroczył limit uprawniający go do bycia małym podatnikiem, w związku z czym jest zobowiązany do składania deklaracji miesięcznych począwszy od października 2013 r. Przez zaniedbanie biura rachunkowego nie została złożona w październiku 2013 r. aktualizacja deklaracji VAT-R, w której zostałoby zgłoszone, że zamiast składać deklarację VAT-7K podatnik będzie składał VAT-7D. Czy mimo nie spełnienia warunków zawartych w art. 96 ust. 12 ustawy o VAT, będąc dużym podatnikiem nierozliczającym się metodą kasową, w jego przypadku może mieć zastosowanie art. 99 ust. 4 ustawy o VAT?
"Zgodnie z art. 99 ust. 3 (...) ustawy (o VAT - przyp. red.), podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.
W myśl art. 99 ust. 4 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w ust. 3, mogą ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne, nie wcześniej jednak niż po upływie 4 kwartałów, za które składali deklaracje kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego.
Podatnicy, którzy utracili prawo do stosowania metody kasowej, składają deklaracje podatkowe za okresy miesięczne począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie kwot powodujące utratę prawa do rozliczania się metodą kasową. Przepis ust. 3 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio (art. 99 ust. 5 ustawy o VAT).
Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio do podatników, którzy zrezygnowali z prawa do rozliczania się metodą kasową (art. 99 ust. 6 ustawy o VAT). (...)
(...) w sytuacji gdy Wnioskodawca jako mały podatnik nierozliczający się metodą kasową, od stycznia 2013 r. składał deklaracje podatkowe za okresy kwartalne, w III kwartale 2013 r. przekroczył limit w skutek czego utracił on status małego podatnika, winien był od IV kwartału 2013 r. dokonywać rozliczeń kwartalnych podatku i składać deklaracje podatkowe VAT-7D. Trzeba przy tym zauważyć, że w powyższej sytuacji dla ustalenia możliwości dokonywania przez Wnioskodawcę rozliczeń podatku w okresach miesięcznych należy kierować się przywołanym wcześniej przepisem art. 99 ust. 4 ustawy o VAT, a mianowicie rozliczeń podatkowych w okresach miesięcznych mógł on dokonywać nie wcześniej niż po upływie 4 kwartałów, za które Wnioskodawca składał deklaracje kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego. Zatem w tej konkretnej sprawie rozliczanie przez Wnioskodawcę podatku w okresach miesięcznych było możliwe dopiero od I kwartału 2014 r., oczywiście po uprzednim spełnieniu warunku o pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego o tym fakcie.
W świetle powyższych ustaleń stanowisko Wnioskodawcy, uznające, że jest on zobowiązany składać deklaracje VAT-7D (mimo braku terminowego złożenia aktualizacji VAT-R) od IV kwartału 2013 r. na podstawie art. 99 ust. 4 ustawy o VAT, jest prawidłowe".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 sierpnia 2016 r., nr IBPP2/4512-354/16-1/JJ)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|