Sprzedaż gruntu a VAT
Gmina jest właścicielem działki zabudowanej, którą przeznacza do zbycia w drodze bezprzetargowej na rzecz poprawy warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej działki, która jest własnością nabywającego. Uchwałą Rada Miejska wyraziła zgodę na zbycie nieruchomości oraz na zaliczenie na poczet ceny nabycia wartości nakładów poczynionych przez nabywającego na budowę budynku gospodarczego znajdującego się na tej działce. Nakłady na budynek gospodarczy usytuowany na działce przeznaczonej do sprzedaży stanowią własność nabywającego. Budynek ten został wybudowany w latach 90. z jego środków własnych, jako obiekt związany z produkcją rolną, aktualnie spełniający funkcję budynku gospodarczo-garażowego. Budynek nie figuruje w księgach środków trwałych gminy. Dla przedmiotowej działki nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, jak również decyzji o warunkach zabudowy. Na podstawie operatu szacunkowego wartość gruntu wynosi 2.300 zł netto, natomiast wartość posadowionego na niej budynku wynosi 16.800 zł netto. Czy do sprzedaży gruntu zabudowanego ze środków własnych nabywcy należy doliczyć podatek VAT?
"(...) planowana dostawa działki nr X będzie obejmowała wyłącznie grunt. Posadowiony na działce budynek na moment dokonywania dostawy nie będzie stanowić własności Gminy. Budynek stanowi własność dzierżawcy. Tym samym budynku nie będzie można traktować jako części składowej nieruchomości będącej przedmiotem zbycia przez Gminę.
W związku z powyższym uznając, że budynek posadowiony na działce X jest własnością dzierżawcy, przyszłego nabywcy działki, należy stwierdzić, że w analizowanej sprawie - w myśl ustawy o podatku od towarów i usług - przedmiotem transakcji sprzedaży będzie wyłącznie grunt.
Zgodnie z (...) art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
W myśl art. 2 pkt 33 ustawy o VAT przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W myśl art. 2 pkt 33 ustawy o VAT cechę przeznaczenia pod zabudowę ustalić należy na podstawie określonych wprost w ustawie dokumentów prawa miejscowego. (...)
O przeznaczeniu terenu decydują więc akty prawa miejscowego - miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy.
Z opisu sprawy wynika, że dla przedmiotowej działki nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, jak również decyzji o warunkach zabudowy.
Należy zaznaczyć, że na pytanie tut. Organu zawarte w wezwaniu »Czy w celu budowy budynku zlokalizowanego na działce nr X przeznaczonej do sprzedaży była wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz pozwolenie na budowę, jeśli tak to kiedy i na czyj wniosek lub na podstawie jakich innych dokumentów budynek ten został wzniesiony?« Wnioskodawca odpowiedział, że budynek został wzniesiony bez wiedzy Gminy.
Tut. Organ rozumie zatem, że w celu budowy budynku nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu ani pozwolenie na budowę.
Biorąc zatem przedstawione okoliczności sprawy w odniesieniu do obowiązujących przepisów prawa stwierdzić należy, że skoro dla przedmiotowej działki nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz nie została dla niej wydana decyzja o warunkach zabudowy, to sprzedaż tej działki będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 września 2016 r., nr IBPP1/4512-419/16-2/MG)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|