Przedawnienie zobowiązania w VAT
Podatnik w marcu 2010 r., będąc czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym jako podatnik unijny (posiada NIP z przedrostkiem PL), nabył w Niemczech od unijnego podatnika VAT używany samochód osobowy. Został on zarejestrowany na imię i nazwisko podatnika na terenie Niemiec. Samochód został wwieziony do Polski w kwietniu 2010 r. i ubezpieczony w polskim towarzystwie ubezpieczeniowym. Od tego momentu jest użytkowany na terenie Polski. W 2011 r. samochód został po przeróbkach uznany przez władze niemieckie za samochód specjalny. W wyniku przeprowadzanej przez wewnętrzne służby księgowe w lutym 2016 r. kontroli okazało się, iż podatnik błędnie dokonał rejestracji pojazdu w Niemczech (zamiast w Polsce), jak i nie uiścił w 2010 r. podatku VAT z tytułu WNT samochodu oraz nie uiścił podatku akcyzowego, pomimo sprowadzenia auta do Polski. Nie złożył też deklaracji podatkowych w związku ze sprowadzeniem samochodu. Podatnik obecnie chce zarejestrować samochód w Polsce. Czy zobowiązanie w podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowego samochodu uległo przedawnieniu?
"W sprawie opisanej przez Wnioskodawcę termin płatności podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu powstał w 2010 r.
Zgodnie z art. 5 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm. - przyp. red.), zobowiązanie podatkowe to wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.
Na podstawie art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Istotą przedawnienia uregulowanego w art. 70 Ordynacji podatkowej jest to, że na skutek upływu czasu zobowiązanie podatkowe wygasa z mocy prawa, zobowiązanie podatkowe bowiem przestaje istnieć.
Przedawnienie zobowiązań podatkowych dotyczy wszystkich zobowiązań, bez względu na sposób ich powstania. Przedawnieniu podlegają zarówno zobowiązania powstałe po doręczeniu decyzji ustalającej, jak i zobowiązania powstające z mocy prawa.
W przepisie tym określony jest jeden termin przedawnienia - wynoszący 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
(...) należy przyjąć tezę, że jeżeli przedawnia się zobowiązanie podatkowe, to wraz z nim przedawnieniu ulegają także inne elementy danego stosunku prawno-podatkowego.
Zatem w sprawie zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług przedawniło się z końcem 2015 r.".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 7 września 2016 r., nr IBPP4/4513-220/16-1/LG)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|