Podatek VAT w eksporcie i imporcie - Dodatek nr 12 do Poradnika VAT nr 17 (425) z dnia 10.09.2016
Deklarowanie importu towarów przez podatników stosujących odprawę scentralizowaną
Dla podatników stosujących odprawę scentralizowaną, o której mowa w art. 179 Unijnego Kodeksu Celnego, przewidziano szczególny tryb rozliczania podatku VAT w art. 33b ustawy o VAT.
Odprawa scentralizowana to instytucja prawa celnego pozwalająca na złożenie zgłoszenia celnego w urzędzie celnym właściwym dla siedziby przedsiębiorcy, w przypadku, gdy towary będą przedstawione w innym urzędzie celnym.
Art. 33b ustawy o VAT do 19 sierpnia br. dotyczył rozliczania podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji importowej przez podatników stosujących pojedyncze pozwolenie.
Pojedyncze pozwolenie w nowych regulacjach celnych zostało zastąpione odprawą scentralizowaną, stąd zmiana w art. 33b wskazująca, iż przepis ten dotyczy sytuacji gdy zaangażowane są co najmniej dwa państwa członkowskie. Ponieważ odprawa scentralizowana może również obejmować jedno państwo (Polskę) niezbędne było powyższe doprecyzowanie aby objąć przepisem art. 33b jak dotychczas tylko takie odprawy scentralizowane, które obejmują kilka państw członkowskich. Przepis art. 33b dotyczy bowiem sytuacji gdy podatnikowi zostanie wydane pozwolenie na stosowanie odprawy scentralizowanej (dotychczas pojedyncze pozwolenie) przez administrację celną innego państwa członkowskiego i podatnik ten będzie dokonywał importu towarów w ramach tego pozwolenia na terytorium Polski.
Uwaga
Podatnik stosujący odprawę scentralizowaną jest obowiązany do obliczenia i wykazania kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji dla importu towarów, zwanej "deklaracją importową" (art. 33b ust. 1 ustawy).
Deklaracja importowa składana jest na druku VAT-IM, do którego należy dołączyć załącznik VAT-IM/A ("Informacja o dokonanym imporcie").
Wzór deklaracji VAT-IM oraz załącznika VAT-IM/A określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 235, poz. 1594 ze zm.).
Formularz VAT-IM składa się w terminie do 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później niż przed dniem złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy. Jeżeli towary powinny być przedstawione lub udostępnione do kontroli tylko w jednym urzędzie celnym, podatnik może złożyć deklarację importową zbiorczą za okres miesięczny (art. 33b ust. 2 ustawy o VAT).
Podatek zapłacony na podstawie deklaracji importowej podlega odliczeniu (poprzez deklarację VAT) w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym (lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych).
W terminie, w którym należy złożyć deklarację importową, należy również zapłacić podatek wykazany w tej deklaracji (z wyjątkiem stosowania procedury uproszczonej polegającej na rozliczeniu VAT należnego w deklaracji VAT).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|