Podatek VAT w eksporcie i imporcie - Dodatek nr 12 do Poradnika VAT nr 17 (425) z dnia 10.09.2016
Odprawa celna w obrocie pocztowym
Wysyłając towar za pośrednictwem poczty formalności związane z procedurą wywozu wyglądają nieco inaczej niż w tradycyjnym eksporcie.
Uwaga
Przesyłki pocztowe, których wartość nie przekracza 1.000 EUR, zawierające towary wysyłane poza obszar celny Unii Europejskiej, podlegające należnościom celnym wywozowym, przedstawiane są organom celnym przez urzędy pocztowe dokonujące wymiany poczty z zagranicą wraz z deklaracjami celnymi CN 22 lub CN 23.
Deklaracja CN 22 dołączana jest do przesyłek listowych, których wartość nie przekracza 300 DTS (SDR). Formularz CN 23 jest deklaracją celną dla paczek pocztowych oraz przesyłek listowych o wartości przekraczającej 300 DTS (SDR). SDR (w języku angielskim), DTS (w języku francuskim) - ("Specjalne Prawa Ciągnienia") oznacza jednostkę walutową Międzynarodowego Funduszu Walutowego stosowaną w zagranicznym obrocie pocztowym. Kurs DTS (SDR) do PLN (złotego polskiego) jest ustalany przez Narodowy Bank Polski i podawany w tabeli kursów walut tego banku.
Po otrzymaniu przesyłki wraz z deklaracją celną, funkcjonariusz celny wystawia "Dokument potwierdzający dokonanie zgłoszenia celnego - obrót pocztowy (wywóz)" w trzech egzemplarzach (§ 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym - Dz. U. poz. 1293). Zgodnie z instrukcją wypełniania "Dokumentu potwierdzającego dokonanie zgłoszenia celnego - obrót pocztowy (wywóz)" stanowiącą załącznik nr 2 do ww. rozporządzenia, pole A "Urząd Celny" - wypełnia funkcjonariusz celny na kartach 1, 2 i 3, umieszczając stempel SAD oraz wpisując numer ewidencji a także umieszczając stempel "Polska - Cło". Karta 1 pozostaje w urzędzie celnym a karty 2 i 3 przekazywane są do urzędu pocztowego przedstawiającego przesyłkę, w celu doręczenia nadawcy.
W polu B "Osoba przedstawiająca towar" należy podać dane urzędu pocztowego przedstawiającego przesyłkę pocztową. W polu C "Nadawca" umieszczane są dane nadawcy, który w chwili doręczenia mu kart 2 i 3 wpisuje swój PESEL (jeśli jest osobą fizyczną) lub NIP i EORI (jeśli jest przedsiębiorcą). Pola D i E obejmują numer przesyłki i nazwę kraju przeznaczenia, opis towaru i obliczenie należności lub kwoty zabezpieczenia. Pole F na karcie 3 "Potwierdzenie uiszczenia należności/złożenia zabezpieczenia" wypełnia nadawca w chwili otrzymania kart 2 i 3, wpisując datę i miejsce oraz składając czytelny podpis pod zamieszczonym w tym polu oświadczeniem.
Karta 3 jest zwrotnie dostarczana do urzędu celnego przez osobę przedstawiającą przesyłkę w terminie nie dłuższym niż 5 dni roboczych od dnia jej uzupełnienia i podpisania przez nadawcę. Po otrzymaniu karty 3, urząd celny zwalnia przesyłkę.
Odprawa celna towarów zgłoszonych w systemie ECS
W przypadku gdy przesyłka pocztowa zawiera towary inne niż korespondencja lub towary, których wartość przekracza 1.000 EUR i które podlegają należnościom celnym wywozowym, zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą wywozu dokonuje się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ECS (§ 10 rozporządzenia w sprawie zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym).
Po dokonaniu zgłoszenia celnego przesyłek pocztowych w systemie ECS, są one przedstawiane przez urzędy pocztowe organom celnym wraz z:
1) deklaracjami celnymi CN 22 lub CN 23;
2) naklejonymi na przesyłkach przez urząd pocztowy, wypełnionymi przez nadawcę etykietami, informującymi o przyjęciu przez organ celny zgłoszenia celnego.
Na tym etapie, jeśli urząd celny otrzymał wszystkie powyższe dokumenty, zgłoszenie celne zostaje przyjęte a towar zwolniony do wywozu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|