Kara za nieprzekazanie zajętej kwoty wynagrodzenia
Urząd skarbowy przysłał pismo o zajęciu wynagrodzenia jednego z naszych pracowników. Osoba odpowiedzialna za realizację tego zajęcia zapomniała o potrąceniu z dwóch pensji odpowiednich kwot i przekazaniu ich do urzędu skarbowego. Czy grozi za to kara?
TAK. Za niewykonanie lub nienależyte realizowanie przez pracodawcę obowiązków związanych z egzekucyjnym zajęciem przez urząd skarbowy wynagrodzenia pracownika grozi kara pieniężna.
Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.
Należność pieniężna, której zapłaty urząd skarbowy dochodzi w trybie egzekucji administracyjnej, może być ściągnięta wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami egzekucyjnymi z poborów dłużnika. Zajęciu - na podstawie zawiadomienia przesłanego do pracodawcy - podlega część wynagrodzenia za pracę niezwolniona spod egzekucji. Pracodawca nie może wypłacać zajętej części pracownikowi, lecz musi przekazać ją urzędowi skarbowemu aż do pełnego pokrycia dochodzonej kwoty. Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia pracodawcy zawiadomienia. Zachowuje ono moc również w przypadku zmiany stosunku pracy, nawiązania nowego stosunku pracy lub zlecenia z tym samym pracodawcą, a także przejęcia pracodawcy przez innego pracodawcę. W stosunku do egzekwowanej należności nieważne są rozporządzenia wynagrodzeniem przekraczające część wolną od zajęcia, których dokonano po zajęciu, a także wcześniej, jeżeli są wymagalne po zajęciu.
Osoba, która odpowiada za należyte wykonanie zajęcia, a dopuściła się zaniedbań, może otrzymać karę pieniężną w wysokości do 3.800 zł. Jeżeli pracodawcą jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, sankcję nakłada się na wyznaczonego pracownika, a gdy nie został on wyznaczony - na kierownika bezpośrednio odpowiedzialnego za realizację zajęcia, w spółce prawa handlowego - na odpowiedzialnego członka zarządu, natomiast w spółce cywilnej - na odpowiedzialnego wspólnika. Wynika to z art. 168e § 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kara pieniężna może być powtarzana w przypadku uchylania się w dodatkowo wyznaczonych terminach od wykonania obowiązków wynikających z zajęcia egzekucyjnego.
Opisana sankcja jest wymierzana na zasadzie uznania administracyjnego. Urząd skarbowy ma możliwość wyboru optymalnego rozstrzygnięcia, a motywy, którymi kierował się przy wymierzeniu kary pieniężnej i ustaleniu jej wysokości, powinien przedstawić w uzasadnieniu postanowienia o jej nałożeniu. Uznaniowość nie oznacza dowolności. Sądy administracyjne podkreślają w wydawanych orzeczeniach, że kara pieniężna powinna stanowić odczuwalną dolegliwość finansową, ale musi być sprawiedliwa, adekwatna do wagi naruszenia prawa i proporcjonalna do możliwości płatniczych karanego (por. wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2015 r., sygn. akt II FSK 1759/13). Na postanowienie o nałożeniu kary pieniężnej przysługuje zażalenie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|