Działania poprzedzające egzekucję długów
Urzędy skarbowe monitorują terminowość regulowania podatków na bieżąco w ramach czynności sprawdzających.
Po stwierdzeniu braku wpłaty wymaganej kwoty w pierwszej kolejności mogą być podjęte działania informacyjne. Sprowadzają się one do przekazania podatnikowi wiadomości o zaległości podatkowej przez telefon, SMS, e-mail czy faks. Taką procedurę wykorzystuje się, gdy zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że informacja o długu zmotywuje do uiszczenia go dobrowolnie, bez konieczności wszczęcia egzekucji administracyjnej. Działania informacyjne podejmowane przez urzędników są rejestrowane - w formie pisemnej lub elektronicznej - przez wskazanie w szczególności ich formy i daty wykonania.
Warunkiem wszczęcia postępowania egzekucyjnego jest uprzednie przesłanie dłużnikowi pisemnego upomnienia wzywającego do uregulowania długu (wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami upomnienia). Odstąpienie od tego obowiązku dopuszczono w przypadku przymusowego ściągania nielicznych należności pieniężnych, np. wynikających z orzeczeń, którym nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Precyzuje to rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie określenia należności pieniężnych, których egzekucja może być wszczęta bez uprzedniego doręczenia upomnienia (Dz. U. z 2014 r. poz. 1494 ze zm.).
Urząd skarbowy wysyła upomnienie w zasadzie niezwłocznie po upływie terminu płatności podatku. Jeżeli zostały powzięte działania informacyjne, może być ono przesłane nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż 21 dni od dnia, w którym je podjęto. Upomnienie zawiera wskazanie m.in.: wysokości i rodzaju należności wymagającej uiszczenia, rodzaju i wysokości odsetek za zwłokę naliczonych na dzień wystawienia upomnienia (o ile są wymagane), stawki odsetek za zwłokę, według której należy obliczyć dalsze odsetki, sposobu zapłaty należności, kwoty kosztów upomnienia. Nieuregulowanie należnej kwoty w ciągu 7 dni od dnia otrzymania upomnienia uprawnia urząd skarbowy do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
11,60 zł - koszt upomnienia poprzedzającego egzekucję administracyjną.
Podatnik, który nie otrzyma wymaganego upomnienia, a zostanie zajęty jego majątek, może wykorzystać to uchybienie jako podstawę wniesienia zarzutu w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej. Przewiduje to art. 33 § 1 pkt 7 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wniesienie uzasadnionego zarzutu skutkuje umorzeniem postępowania egzekucyjnego. Nie należy jednak liczyć na to, że urząd skarbowy zrezygnuje z dochodzenia nieuregulowanego podatku. Wyśle do podatnika upomnienie, a jeżeli zostanie ono zignorowane, uruchomi procedurę egzekucyjną.
"(...) warunkiem wszczęcia egzekucji administracyjnej jest uprzednie przesłanie zobowiązanemu przez wierzyciela pisemnego upomnienia (...). Celem instytucji upomnienia »przedegzekucyjnego« (...) jest skłonienie zobowiązanego do dobrowolnego wykonania określonego obowiązku i tym samym niedoprowadzenie do wszczęcia postępowania".
Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 17 września 2015 r., sygn. akt II SA/Bk 313/15 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|