Wyjawienie majątku przez dłużnika przed sądem
Od ponad roku urząd skarbowy bezskutecznie prowadzi wobec mnie postępowanie egzekucyjne w celu ściągnięcia zaległości podatkowych. W sądzie został złożony wniosek o nakazanie mi wyjawienia majątku. Co to dla mnie oznacza?
Podatnik odpowiada całym majątkiem za swoje zobowiązania podatkowe. Urząd skarbowy, egzekwując zaległy podatek, ma więc prawo zająć na jego spłatę w zasadzie wszystkie składniki majątku dłużnika - z wyjątkiem praw i rzeczy niepodlegających lub zwolnionych spod egzekucji administracyjnej. Może zablokować rachunki bankowe, zająć wierzytelności pieniężne, zlicytować mienie ruchome, wystawić na sprzedaż nieruchomości itd.
Warunkiem skutecznej egzekucji jest jednak wiedza o mieniu posiadanym przez dłużnika. Sposobem na pozyskanie takich informacji jest zwrócenie się przez urząd skarbowy do sądu z wnioskiem o nakazanie podatnikowi wyjawienia majątku. Stanowi o tym art. 71 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Takie przymusowe wyjawienie majątku stosuje się, gdy egzekucja administracyjna staje się bezskuteczna. Rozwiązanie to może być wykorzystane także przed wszczęciem egzekucji lub w jej toku, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że dochodzona należność nie będzie mogła być spłacona ze znanego majątku podatnika, ani też z jego wynagrodzenia za pracę lub z przypadających mu okresowo świadczeń za 6 miesięcy.
Sprawę o wyjawienie majątku prowadzi sąd zamieszkania lub siedziby dłużnika (właściwości ogólnej). Sprowadza się ona do przedstawienia przez dłużnika przed sądem kompletnego wykazu posiadanych rzeczy (ze wskazaniem miejsc, gdzie się znajdują) oraz przypadających mu wierzytelności i innych praw majątkowych. Składa przy tym przyrzeczenie o treści: "Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożony przeze mnie wykaz majątku jest prawdziwy i zupełny".
Podatnik, który nie chce współpracować, naraża się na poważne konsekwencje. Sąd może ukarać go grzywną, nakazać przymusowe doprowadzenie przez policję, a nawet zastosować areszt nieprzekraczający miesiąca. Grozi mu to, jeżeli nie stawi się w sądzie bez usprawiedliwionej przyczyny, nie przedstawi wykazu majątku, odmówi odpowiedzi na zadane pytanie lub nie złoży przyrzeczenia. Wynika to z art. 916 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.). Dłużnicy zobowiązani do wyjawienia majątku są ponadto wpisywani z urzędu do rejestru dłużników niewypłacalnych będącego częścią KRS.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|