Wpłata na zablokowane konto
Dostałem z urzędu skarbowego zawiadomienie o zajęciu mojego rachunku bankowego w związku z egzekucją zaległości podatkowych. Obecnie nie mam żadnych środków na koncie. Spodziewam się jednak w przyszłym miesiącu przelewu za usługę wykonaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Czy urząd skarbowy może przejąć kwoty wpłacane na rachunek bankowy po zajęciu?
TAK. Urząd skarbowy, dochodząc spłaty zaległości podatkowej w trybie egzekucji administracyjnej, może zająć wierzytelności pieniężne podatnika z jego rachunków bankowych. Stanowi tak art. 80 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Zajęcie jest skuteczne w odniesieniu do wszystkich rachunków podatnika prowadzonych przez bank, niezależnie od tego, czy urząd skarbowy wskazał ich numery w zawiadomieniu skierowanym do banku, czy nie. Zajęciu podlega również wspólne konto - prowadzone dla kilku osób fizycznych - jeżeli dłużnik jest jego współposiadaczem.
Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego jest dokonane z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia o blokadzie. Obejmuje ono również kwoty, których nie było na koncie w chwili doręczenia bankowi zawiadomienia, a zostały zdeponowane później. Wynika to z art. 80 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Dopuszczalne jest więc zajęcie konta, mimo braku na nim jakichkolwiek środków w momencie doręczenia bankowi zawiadomienia. Stan rachunku bankowego nie wpływa na ocenę skuteczności zastosowania tego środka egzekucyjnego. Zajęcie odnosi się także do kwot przyszłych, które nie są przechowywane na rachunku bankowym w momencie doręczenia bankowi zawiadomienia o zajęciu, a znajdą się na nim później.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pieniądze wpłacone na konto po jego zajęciu, np. w ramach zapłaty dla dłużnika za wykonane usługi, bank będzie miał obowiązek przekazać urzędowi skarbowemu do czasu uregulowania całej dochodzonej należności, ewentualnie do cofnięcia zajęcia przez urząd skarbowy. Warto jednak pamiętać o kwocie wolnej od zajęcia w przypadku zajęcia rachunku: oszczędnościowego, oszczędnościowo-rozliczeniowego lub terminowej lokaty oszczędnościowej.
"(...) dla dokonania środka egzekucyjnego w postaci zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego wystarczające jest doręczenie stosownego zawiadomienia bankowi. Stan środków na rachunku bankowym nie jest przesłanką dokonania zajęcia i pozostaje tutaj bez jakiegokolwiek znaczenia (...)".
Wyrok NSA z dnia 11 lutego 2014 r., sygn. akt II FSK 578/12 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|