Zwolnienia i stawki VAT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 60 (1310) z dnia 28.07.2016
Korekta faktury zmieniająca wysokość stawki VAT z 7% na 5%
W czerwcu br. pomyłkowo wystawiłem fakturę sprzedaży ze stawką podatku VAT w wysokości 7%. W lipcu br. sporządziłem korektę tej faktury poprawiając stawkę VAT na 5%. W deklaracji za jaki okres ująć fakturę korygującą?
Jeżeli podatnik (sprzedawca) wystawia do faktury z wykazaną kwotą podatku fakturę korygującą, w wyniku której podstawa opodatkowania ulega obniżeniu (korekta "in minus"), to moment rozliczenia takiej korekty zasadniczo uzależniony jest od daty, w której nabywca otrzyma fakturę korygującą. Dotyczy to obniżenia podstawy opodatkowania na skutek m.in.: stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.
Z pytania nie wynika, kiedy Czytelnik otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej, a od tego uzależniona jest odpowiedź na zadane pytanie. Obniżenia podstawy opodatkowania w przypadku faktury korygującej dotyczącej sytuacji Czytelnika można dokonać bowiem pod warunkiem posiadania przez niego potwierdzenia otrzymania tej faktury przez nabywcę, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą. Przykładowo, gdy nabywca otrzymał korektę w lipcu i do 25 sierpnia Czytelnik będzie w posiadaniu omawianego potwierdzenia, to korektę rozliczy w deklaracji za lipiec. W sytuacji gdy Czytelnik uzyska potwierdzenie otrzymania przez nabywcę towaru faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, to będzie mógł uwzględnić ją za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał.
Należy wskazać, że warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę nie stosuje się w przypadku, gdy podatnik nie uzyskał potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej a z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, iż transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej. Wynika to z art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy o VAT.
Reasumując, w przypadku korekty "in minus" (w wyniku zmniejszenia stawki VAT) nie koryguje się deklaracji VAT wstecz (tj. za okres, w którym wykazano tę transakcję w deklaracji VAT), lecz na bieżąco, tj. w miesiącu (kwartale) otrzymania korekty przez nabywcę (pod warunkiem posiadania wspomnianego potwierdzenia lub przy spełnieniu warunków określonych w art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy o VAT).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|