Zwolnienia i stawki VAT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 60 (1310) z dnia 28.07.2016
VAT przy skupie i sprzedaży zboża
Skupuję zboże (jęczmień, pszenica, żyto) od rolników ryczałtowych ze stawką VAT 7%. Zamierzam je sprzedać innemu rolnikowi. Jaką stawkę należy zastosować przy tej sprzedaży?
W załączniku nr 10 do ustawy o VAT zawierającym wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5% pod pozycją 1 wymienione zostały towary o symbolu PKWiU ex 01.1 - Rośliny inne niż wieloletnie, z wyłączeniem:
1) słomy i plew zbóż (PKWiU 01.11.50.0),
2) nasion bawełny (PKWiU 01.11.84.0),
3) nasion buraków cukrowych (PKWiU 01.13.72.0),
4) trzciny cukrowej (PKWiU 01.14.10.0),
5) tytoniu nieprzetworzonego (PKWiU 01.15.10.0),
6) roślin włóknistych (PKWiU 01.16.1),
7) pozostałych roślin innych niż wieloletnie (PKWiU 01.19).
Jak wynika z PKWiU w grupowaniu tym mieszczą się m.in. pszenica, jęczmień, żyto i owies.
Należy wyjaśnić, że zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy o VAT, przez zapis PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Umieszczenie tego dopisku (ex) przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki VAT lub wyłączenia tylko do wyrobów należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce - nazwa wyrobu.
Oznacza to, że dostawa zbóż, o których mowa w pytaniu, podlega opodatkowaniu 5% VAT.
Jeżeli chodzi o zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego, to stosuje się tu szczególne zasady rozliczania określone w art. 115 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku VAT, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.
Transakcja ta powinna być udokumentowana przez nabywcę fakturą VAT RR. Na dokumencie tym ma on obowiązek wykazać zryczałtowany zwrot podatku z tytułu dokonanego nabycia, obliczony jako 7% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.
Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku w wysokości 7% obowiązuje od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2016 r.
Możliwa jest również sytuacja, gdy rolnik zarejestrował się jako podatnik VAT czynny w zakresie produkcji rolniczej, tracąc tym samym status rolnika ryczałtowego. Prowadzona przez niego działalność rolnicza podlega wówczas rozliczeniu VAT na zasadach ogólnych. W takim przypadku sprzedaż zbóż powinna być udokumentowana przez rolnika zwykłą fakturą i opodatkowana według 5% stawki VAT.
Reasumując, zakup zbóż od rolnika ryczałtowego powinien być opodatkowany stawką zryczałtowanego zwrotu podatku w wysokości 7%. Natomiast przy jego sprzedaży Czytelnik powinien zastosować 5% stawkę VAT.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|