Zwolnienia i stawki VAT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 60 (1310) z dnia 28.07.2016
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
Przez WDT rozumie się wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa UE w wykonaniu czynności opodatkowanych.
Zasada ta ma zastosowanie, pod warunkiem że nabywca towarów jest:
1) podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa UE,
2) osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,
3) podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium innego państwa UE, niewymienionymi wcześniej, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą,
4) podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym państwie UE, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.
Ponadto sprzedawca musi być czynnym podatnikiem VAT niekorzystającym ze zwolnienia z VAT.
Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 15 grudnia 2015 r., nr IPTPP2/4512-483/15-4/JS, dostawą wewnątrzwspólnotową nie jest sama czynność faktyczna, jaką jest wywóz towarów, ale wywóz musi nastąpić w wyniku dokonania dostawy. Jest to warunek konieczny i jest to odbiciem warunków dotyczących nabycia, gdzie wymaga się, aby miało miejsce nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, co następuje w wyniku dokonanej dostawy. Każdy rodzaj dostawy, w wykonaniu której następuje wywóz towarów, konstytuować będzie WDT.
WDT jest opodatkowane 0% VAT, pod warunkiem że podatnik:
- dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej,
- przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa UE,
- składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Dowodami potwierdzającymi wywiezienie z Polski towarów i dostarczenie ich do nabywcy na terytorium innego państwa UE są dokumenty, które łącznie potwierdzą ten fakt. Dokumenty te wymieniono m.in. w art. 42 ust. 3-11 ustawy o VAT (patrz ramka).
W interpretacji indywidualnej z dnia 17 lipca 2015 r., nr IBPP4/4512-191/15/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnił, że jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy podatnik posiadać będzie w swej dokumentacji dowód w postaci otrzymanej od nabywcy wiadomości e-mail zawierającej potwierdzenie otrzymania towaru na terytorium innego państwa UE, specyfikację poszczególnych sztuk ładunku, korespondencję handlową z nabywcą, dokumenty dotyczące ubezpieczenia (jeżeli dostawa była ubezpieczona) i gdy posiadane dokumenty łącznie potwierdzają otrzymanie przez tego nabywcę towaru, to podatnik będzie uprawniony do zastosowania 0% stawki VAT.
Natomiast Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 3 listopada 2015 r., nr IPTPP2/4512-448/15-4/JSz, stwierdził, że nie należy utożsamiać pojęcia "dokumentu przewozowego", o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, tylko i wyłącznie z listem przewozowym. Za taki dokument uznać należy każdy dokument potwierdzający powierzenie przewoźnikowi lub spedytorowi przewozu lub spedycji towaru, zgodnego ze specyfikacją, poza terytorium kraju i dostarczenie tego towaru do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Jak wskazano wcześniej, jednym z warunków uprawniających do zastosowania 0% stawki VAT do WDT jest właściwa identyfikacja nabywcy i dostawcy. Nabywca musi być podatnikiem posiadającym właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej.
Także podatnik dokonujący dostawy musi posiadać taki numer i podawać go wraz z numerem nabywcy na fakturze stwierdzającej dostawę towarów (art. 106e ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT) - wyjątkiem jest wewnątrzwspólnotowa dostawa nowych środków transportu.
Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 15 czerwca 2015 r., nr IPPP3/4512-264/15-3/MC, wiarygodnym sposobem potwierdzenia, że nabywca posiada właściwy i ważny numer identyfikacyjny VAT UE, jest posiadanie przez podatnika wydruku ze strony internetowej Komisji Europejskiej, poświadczającego aktualność numeru, lub posiadanie potwierdzenia aktualności tego numeru otrzymane z biura wymiany informacji o podatku VAT lub od właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Obowiązujące w Polsce przepisy nie wskazują innych sposobów weryfikacji kontrahenta. Należy jednak zaznaczyć, że to na dostawcy ciąży obowiązek posiadania niezbędnych dokumentów w celu udowodnienia spełnienia wymagań uprawniających go do zastosowania 0% stawki VAT.
Natomiast w interpretacji indywidualnej z dnia 3 lutego 2015 r., nr ILPP4/443-591/14-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że z przepisów ustawy o VAT nie wynika, aby rzetelność odbiorcy, na rzecz którego dokonano WDT, warunkowała zastosowanie stawki 0%. Ważne jest jedynie, aby WDT zostało faktycznie dokonane i prawidłowo udokumentowane. Podatnik dokonujący WDT, w sytuacji dochowania należytej staranności, ma możliwość zastosowania 0% stawki VAT. W przypadku gdy dostawca działał w dobrej wierze i przedsięwziął wszelkie racjonalne środki, jakie pozostawały w jego mocy, w celu zagwarantowania, by dokonywana przez niego czynność nie prowadziła do udziału w oszustwie, ma prawo do zastosowania stawki 0%. Tak więc gdy dostawca dochował należytej staranności w celu weryfikacji kontrahenta i nie był świadomy jego nierzetelności, to będzie mu przysługiwało prawo do stosowania stawki 0% w WDT.
Dokumenty potwierdzające WDT:
W przypadku gdy dokumenty te nie potwierdzają WDT, dowodami mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła WDT, w szczególności:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|