Wynagrodzenie zagranicznego artysty sfinansowane z funduszy publicznych a obowiązek poboru podatku
Fundacja zawarła umowę z niemieckim artystą, który wykona koncert na terenie Polski. Świadczenia wynikające z tej umowy fundacja będzie finansować ze środków otrzymanych z urzędów i ministerstwa. Czy fundacja posiadając certyfikat rezydencji podatnika, ma obowiązek pobrać podatek dochodowy?
Fundacja posiadając certyfikat rezydencji podatnika, nie ma obowiązku pobrania podatku dochodowego.
Obowiązek podatkowy
Jeżeli osoba fizyczna nie ma na terytorium Polski miejsca zamieszkania, to podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski. Wówczas taka osoba podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Tak wynika z art. 3 ust. 2a updof.
Stosownie do art. 3 ust. 2b pkt 2 updof, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się m.in. dochody (przychody) z działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia.
Zryczałtowany podatek dochodowy
Na gruncie przepisów ustawy o PIT, przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej zalicza się do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 2 updof. Podatek dochodowy od przychodów, o których mowa w tym przepisie, tj. m.in. z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, uzyskanych przez osoby mające miejsce zamieszkania za granicą, co do zasady, pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu. Tak wynika z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof. Powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową możliwe jest pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji. Tak stanowi art. 29 ust. 2 updof.
Postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Zasady opodatkowania dochodów m.in. artystów reguluje art. 17 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90). Na podstawie ust. 1 i 2 tego przepisu, prawo do opodatkowania dochodów przyznano państwu źródła (tu: Polsce), zarówno w przypadku gdy wynagrodzenie jest wypłacane bezpośrednio artyście, jak i w przypadku gdy wypłata ta następuje za pośrednictwem innej osoby (np. agenta reprezentującego artystę).
Z kolei art. 17 ust. 3 umowy stanowi, że postanowienia ustępów 1 i 2 niniejszego artykułu nie mają zastosowania do dochodu osiąganego z działalności m.in. artysty w umawiającym się państwie, jeżeli pobyt w tym państwie jest całkowicie lub głównie opłacany z funduszy publicznych jednego lub obu umawiających się państw, kraju związkowego, jednostki terytorialnej, organu lokalnego lub instytucji rządowej albo organizacji użyteczności publicznej. Oznacza to, że jeżeli spełnione zostaną przesłanki zawarte w tym postanowieniu, do dochodów artysty zamiast art. 17 stosuje się inny przepis tej umowy. W zależności od sytuacji będzie to art. 7, 14 lub 15 umowy.
Dochód z umowy cywilnoprawnej zawieranej przez zleceniobiorcę poza działalnością gospodarczą najczęściej kwalifikuje się do dochodu z tytułu działalności wykonywanej samodzielnie oraz wolnych zawodów, których dotyczy art. 14 umowy. W świetle art. 14 ust. 1 umowy, dochód ten podlega opodatkowaniu w państwie miejsca zamieszkania osoby osiągającej taki dochód, natomiast w państwie, w którym wykonywany jest wolny zawód lub inna działalność o samodzielnym charakterze, dochód może być opodatkowany tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany stałej placówce. Stosownie do art. 14 ust. 2 umowy, określenie "wolny zawód" obejmuje w szczególności samodzielnie wykonywaną działalność m.in. artystyczną.
W omawianym przypadku warunek określony w art. 17 ust. 3 umowy jest spełniony, ponieważ występy zagranicznego artysty będą finansowane ze środków, które fundacja otrzymała z urzędów i ministerstwa. Ponadto z pytania Czytelnika nie wynika, aby rezydent niemiecki uzyskiwał ten dochód za pośrednictwem stałej placówki. Wobec tego dochód tego artysty, zgodnie z art. 14 umowy, nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce.
Informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez nierezydenta
W opisanej sytuacji, choć fundacja nie będzie pobierać podatku, to będzie jednak zobowiązana do sporządzenia informacji IFT-1/IFT-1R, gdyż obowiązek ten obejmuje również należności wymienione m.in. w art. 29 updof, od których płatnik - w związku z odpowiednimi przepisami właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy - nie ma obowiązku pobierać podatku dochodowego (art. 42 ust. 6 updof).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|