Przychody z uprawiania sportu oraz osiągane przez trenerów i sędziów sportowych
Należności uzyskiwane przez zawodników, trenerów i sędziów sportowych mogą być zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Do przychodów z tego tytułu zalicza się bowiem m.in. przychody z osobiście wykonywanej działalności trenerskiej, przychody z uprawniania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych (art. 13 pkt 2 updof).
Podmiot, od którego przychód jest uzyskiwany, pełni obowiązki płatnika, tj. oblicza i pobiera zaliczki na podatek według zasad określonych w art. 41 ust. 1 i 1a updof, a jeżeli zachodzą ku temu przesłanki - zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 5a updof.
Pobór zaliczki
Gdy zawodnik, trener lub sędzia sportowy nie jest pracownikiem płatnika, a kwota należności określona w umowie przekracza 200 zł, należy pobrać zaliczkę na podatek.
Aby obliczyć zaliczkę na podatek, należy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w art. 41 ust. 1 i 1a updof. Zatem przychód przysługujący podatnikowi należy pomniejszyć o:
- koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne potrącone przez płatnika ze środków podatnika w danym miesiącu, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód oraz
- potrącone przez płatnika ze środków podatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe.
Od tak obliczonej podstawy opodatkowania oblicza się zaliczkę na podatek, stosując najniższą stawkę podatkową określoną w obowiązującej skali podatkowej, a więc 18%.
Następnie obliczoną w ten sposób zaliczkę na podatek należy zmniejszyć o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej ze środków podatnika. Z tym że kwota składki zdrowotnej pomniejszająca zaliczkę na podatek nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Dodajmy, że co do zasady koszty uzyskania przychodów z działalności wykonywanej osobiście określane są ryczałtowo. Jednak zgodnie z art. 22 ust. 10 updof, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów są wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.
Pobór zryczałtowanego podatku
Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym ma zastosowanie, gdy łącznie spełnione są dwa warunki, a mianowicie zawodnik, trener lub sędzia sportowy nie jest pracownikiem płatnika oraz kwota należności określona w umowie nie przekracza 200 zł.
Wówczas płatnik zobowiązany jest pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodu. Podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodów o koszty uzyskania (art. 30 ust. 1 pkt 5a i ust. 3 updof).
Obowiązki płatnika wobec urzędu skarbowego
Pobraną zaliczkę na podatek lub zryczałtowany podatek dochodowy płatnik przekazuje w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał tego poboru, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.
Do tego samego urzędu skarbowego w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnik przesyła roczną deklarację PIT-4R - w przypadku poboru zaliczek na podatek lub PIT-8AR - w przypadku poboru zryczałtowanego podatku. Gdyby prowadzenia działalności zaprzestano przed tą datą, deklaracje te należy przekazać w terminie do dnia zaprzestania działalności.
Ponadto płatnik pobierający zaliczki na podatek ma obowiązek przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika informację PIT-11. Termin przekazania tej informacji upływa z końcem:
- lutego roku następującego po roku podatkowym - gdy przekazywana jest urzędowi skarbowemu drogą elektroniczną lub podatnikowi,
- stycznia roku następującego po roku podatkowym - gdy składana jest urzędowi skarbowemu w formie pisemnej.
W razie zaprzestania przez płatnika działalności przed terminem wyznaczonym do złożenia PIT-11, formularz ten płatnik powinien przekazać do dnia zaprzestania działalności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|