Od należności z tytułu kontraktu menedżerskiego zawartego w ramach działalności gospodarczej płatnik powinien pobrać podatek
Prezes spółki z o.o. pełni swoją funkcję na podstawie kontraktu menedżerskiego, który zawarł w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przedmiotem kontraktu jest m.in. reprezentowanie spółki, prowadzenie spraw bieżących i nadzorowanie wszystkich aspektów działalności spółki. Za swoją usługę prezes wystawia fakturę w kwocie brutto (wraz z VAT). Czy przy wypłacie tego wynagrodzenia spółka powinna pobierać zaliczkę na podatek dochodowy?
Tak. Przychody uzyskane przez prezesa z tytułu kontraktu menedżerskiego, który został zawarty w ramach prowadzonej przez tę osobę działalności gospodarczej - zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, od których spółka z o.o. (jako płatnik) powinna pobierać zaliczki na podatek dochodowy.
W myśl art. 13 pkt 9 updof, przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - uważa się za przychody z działalności wykonywanej osobiście.
Taka kwalifikacja przychodów z umów menedżerskich stała się przedmiotem licznych sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 19 lipca 2007 r., sygn. akt K 11/06 stwierdził jednak, że art. 13 pkt 9 updof nie jest wadliwy legislacyjnie i nie narusza Konstytucji RP.
Przychody uzyskane na podstawie kontraktu menedżerskiego zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, nawet wówczas, gdy tego rodzaju kontrakt został zawarty w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez menedżera.
Taki pogląd prezentują w swych wyjaśnieniach organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 1 czerwca 2016 r., nr ITPB4/4511-246/16/KW. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie również w orzecznictwie sądów administracyjnych, m.in. w wyroku WSA we Wrocławiu z 4 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 86/16 (orzeczenie nieprawomocne).
Trzeba przy tym zauważyć, że przychodami menedżera z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 9 updof, są nie tylko otrzymane (lub postawione do jego dyspozycji) pieniądze i wartości pieniężne, lecz również otrzymane przez tę osobę świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia.
Co istotne - jeżeli menedżer wystawia spółce fakturę za usługi świadczone w ramach kontraktu menedżerskiego, to do jego przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku VAT (wynika to z art. 155 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.). Tak więc przychód menedżera stanowi kwota netto wynikająca z faktury.
Spółka, która dokonuje świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście przez menedżera będącego polskim rezydentem, co do zasady, jest obowiązana (jako płatnik), pobierać 18% zaliczkę na podatek dochodowy, obliczoną zgodnie z art. 41 ust. 1 i 1a updof.
Jeżeli natomiast zachodzą okoliczności wskazane w art. 30 ust. 1 pkt 5a updof (czyli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł), to od przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 9 updof, spółka powinna pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 18% przychodu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|