Zasady ustalania przychodu i poboru zaliczki na podatek od świadczeń niepieniężnych
Prezesowi zarządu spółki z o.o. wykonującemu tę funkcję na podstawie aktu powołania zamierzamy udostępnić samochód osobowy stanowiący własność spółki. Auto będzie przez prezesa wykorzystywane zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych. Jak ustalić przychód z tytułu używania pojazdu w celach prywatnych oraz w jaki sposób pobrać zaliczkę na podatek, skoro prezes pełni swoje obowiązki nieodpłatnie?
Kwotę przychodu należy ustalić w oparciu o ogólne zasady określania wartości pieniężnej nieodpłatnych świadczeń, wynikające z art. 11 ust. 2a updof. Podatnik (tu: prezes zarządu spółki) powinien wpłacić płatnikowi kwotę należnej zaliczki na podatek.
Przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 7 updof w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 updof. Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 19 sierpnia 2015 r., nr IBPB-2-1/4511-153/15/MD, do tego rodzaju przychodów należy zaliczać wszelkie świadczenia uzyskane z tytułu pełnienia funkcji, a więc każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.
U prezesa zarządu z racji nieodpłatnego dysponowania samochodem służbowym w celach prywatnych powstanie więc przychód do opodatkowania, którego wartość należy ustalić w oparciu o art. 11 ust. 2a updof. W rozpatrywanej sytuacji przedmiotem udostępnienia będzie samochód stanowiący własność spółki. Jeżeli przedmiotem działalności firmy (tu: spółki) jest wynajem pojazdów, to wysokość przychodu prezesa należy ustalić według stosowanych przez firmę cen wynajmu (art. 11 ust. 2a pkt 1 updof), natomiast w przeciwnej sytuacji - na podstawie cen rynkowych zgodnie z dyspozycją art. 11 ust. 2a pkt 4 updof.
Wobec tego, że prezes zarządu pełni swą funkcję bez wynagrodzenia, z reguły nie uzyskuje on w skali miesiąca przychodu o charakterze pieniężnym, z którego płatnik mógłby potrącić zaliczkę na podatek naliczoną od wartości nieodpłatnego świadczenia. Nie jest to jednak powód, by płatnik miał prawo odstąpić od jej poboru. W takiej sytuacji, stosownie do art. 41 ust. 7 pkt 3 updof, prezes obowiązany jest wpłacić płatnikowi kwotę należnej zaliczki przed udostępnieniem świadczenia.
Czy w rozpatrywanym przypadku oznacza to, że jeżeli samochód będzie udostępniony prezesowi np. na pół roku, to spółka obowiązana jest za cały ten okres pobrać z góry zaliczkę na podatek. W ocenie autora, nie. Nie będzie błędem, jeżeli przychód będzie ustalać miesięcznie, stosownie do okresu za jaki wymagana jest zaliczka na podatek.
Przykład
Członek zarządu spółki z o.o. pełniący swą funkcję na podstawie powołania, korzysta nieodpłatnie z firmowego samochodu, który służy mu do celów prywatnych. Z tego tytułu uzyskuje przychód z działalności wykonywanej osobiście w wysokości 500 zł miesięcznie. Spółka jako płatnik pobiera miesięczną zaliczkę na podatek w wysokości 70 zł, co wynika z obliczenia zamieszczonego w tabeli.
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|